کلیسای سیونی تفلیس گرجستان در تور گرجستان  

 

 

لازم به ذکر است که این کلیسا در تور گرجستان سفر باتو ،  در اواخر سده ششم ساخت آن به پایان رسیده و در سده های سیزده و هفده و هجده میلادی بازسازی شده است. اکنون شرح کاملی از ماجراهایی که بر این کلیسا در طی چندین و چند سال گذشته را بازگو میکنیم.

بنای اصلی کلیسا در اواخر سده ششم میلادی و اوایل سده هفتم میلادی به پایان رسیده است اما بارها و بارها در طول تاریخ به دلیل جنگ ها و ورود بیگانگان به خاک گرجستان بنای این کلیسای باشکوه و زیبا خراب شده و پس از خروج بیگانگان دوباره این کلیسا بازسازی شده است اما در آن از عناصر زمانه و سبک معماری همان زمان استفاده شده است.

کلیسای سیونی در کرانه غربی رودخانه کورا در تفلیس قرار گرفته است و گفته می شود که واختانگ یکم در نیمه دوم سده پنجم دستور به ساخت این بنای مذهبی را صادر نموده است. در اوایل سده دوازده میلادی حاکم گرجستان به نام دیوید سازنده معروف دستور بازسازی این کلیسا که در سده های گذشته ویران شده بود را داد. دوباره و در اوایل سده سیزدهم میلادی گنبد این کلیسا به دستور سلطان محمد خوارزمشاه خراب شد اما چون دولت او کوتاه بود مردم بلافاصله آن را بازسازی نمودند. در اواخر سده چهاردهم میلادی امیر تیمور گورکانی که به گرجستان حمله نموده بود این کلیسا تخریب شد ولی بعد از مدت کوتاهی دوباره بازسازی شد. این کار توسط الکساندر یکم حاکم گرجستان صورت گرفت. در اوایل سده هفدهم میلادی که گرجستان از طرف ایران مورد حمله قرار گرفته بود این کلیسا باز هم تخریب گردید اما حکام گرجی بعد از مدت کوتاهی دوباره آن را بازسازی نمودند. در سال هزار و ششصد و شصت و هشت میلادی دوباره این کلیسای بزرگ و زیبا تخریب شد اما نه به دست دشمن که این بار به خاطر زلزله ای مهیب این ساختمان باشکوه خراب شد. پس از گذشت چهل و دو سال از خراب شدن این کلیسا توسط زلزله واختانگ ششم بنای کلیسا را ازنو ساخت تا این کلیسا مظهری باشد از شکوه و جلال گرجستان. اما کار به این جا پایان نیافت و در اواخر سده هجدهم آقا محمد خان قاجار دست به تخریب این کلیسا زد و این ساختمان شکوه مند را به تلی از خاک تبدیل کرد. تا قرن نوزدهم همچنان این کلیسا ویرانه بود تا اینکه در آن زمان کلیسای سیونی تفلیس مورد بازسازی اساسی قرار گرفت. در اواخر دوره کمونیستی هم نمای بیرونی این کلیسا مورد بازسازی قرار گرفت که از سنگ های تراشیده استفاده گردیده است. از آن دوران تا به حال دیگر این کلیسا تخریب نشده بلکه خیلی هم از آن مراقبت می شود چرا که این کلیسا نمادی از مقاومت قوم گرجی در طول تاریخ در برابر حوادث و مقابله با دشمنان می باشد که هنوز پابرجا و استوار است.

در داخل کلیسا صلیب نینوی مقدس که یکی از مقدس ترین نشان های کلیسای ارتودکس گرجستان می باشد نگهداری می شود. بیشتر مردم گرجستان ارتودکس هستند و به همین علت هم بیشتر کلیسا های آنها پر از جمعیت و شلوغ می باشد. البته کلیسای سیونی تفلیس یک مکان پر جاذبه برای گردشگران نیز می باشد که هر ساله هزاران نفر با هر عقیده و آیین مذهبی که دارند برای دیدن این کلیسا به گرجستان می آیند. این کلیسا را می توان یکی از مهمترین نقاط گردشگری شهر تفلیس به حساب آورد.

معماری و تزیینات داخلی کلیسای سیونی تفلیس

همان طور که در بالا شرح داده شد کلیسای سیونی تفلیس بارها و بارها تخریب و بازسازی شده و در زمان بازسازی در هر دوره از سبک معماری همان دوره بهره گرفته شده است. اما نقاشی های روی دیوار این کلیسا در قرن نوزدهم میلادی توسط یک نگارگر روسی به نام گریگوری گاگارین انجام شده است که شکل و شمایل بسیار زیبا و عرفانی به این بنا داده است. همچنین به کمک یک نقاش گرجی به نام لوان نقاشی های دیواری بر روی دیوار غربی کلیسا کشیده شده است.

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها
پروژه های در حال انجام

فروش بلیط هواپیما راه به راه

(0%)


وب سایت ساختمانی دوغآب

(20%)


طراحی سایت گروه رویش

(25%)


صنعت وار

(50%)


فروشگاه صحرا

(50%)


سردخانه شهروند

(50%)


سئوی سایت بانه کالا

(50%)


شبکه اجتماعی کافه چه

(60%)


فروشگاه اینترنتی زرجام

(60%)


گروه هنر عمران

(60%)


طراحی سایت وکیل

(60%)


طراحی سایت سوله املاک

(70%)


اپلیکیشن IOS کارناوب

(80%)


وکیل امیر رئیسیان

(90%)


اپلیکیشن سفر باتو

(90%)


فروشگاه اینترنتی ایران نیاز

(90%)


فروشگاه و اپلیکیشن هپی مپی

(90%)


بـاغ ویـلای پرند

(95%)