شهر تاریخی حریره کیش در تور کیش

 

 

 

مختصات شهر حریره

در جزیره کیش و تور کیش آفری ، علاوه بر جاذبه‌های تفریحی، ابنیه‌های تاریخی نیز وجود دارد. شهر تاریخی حریره از دیدنی ‌های محبوب کیش برای گردشگران علاقمند به تاریخ و معماری است. این شهر در حدود ۱۰۰هکتار مساحت دارد. این شهر تاریخی بزرگ در گذشته آباد بوده روزگاری پر رونق داشته است. شهر تاریخی حریره، در گذشته، جمعیت زیادی را در دل خود جای داده بود. در حال حاضر از این شهر تاریخی بزرگ، تنها خرابه‌های آن به جای مانده است. قدمت شهر تاریخی حریره به دوره ایلام برمی‌گردد. این شهر در اوایل دوره ایلخانی از رونق زیادی برخوردار بوده است. اگر با تور کیش به این جزیره دیدنی سفر کردید، حتما شهر تاریخی حریره دیدن کنید.

جاذبه‌های دیدنی شهر حریره

به گزارش سفر باتو ، از جاذبه‌های دیدنی شهر حریره، حمام، خانه اعیانی و کارگاه صنعتی این شهر است که نشان دهنده تاریخ شهر حریره هستند. کارکرد شهر تاریخی حریره در دوران رونق خود این بوده است که بندری مهم و مرکزی ارتباطی بین هند، چین و اروپا بوده است. شهر تاریخی حریره از نظر باستان‌شناسان در حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. این اثر تاریخی در شهریور ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. این شهر آثاری از زندگی بومیان شهر حریره در جزیره کیش را به نمایش می‌گذارد.

بنادر شهر تاریخی حریره شبیه شهرهای تاریخی ایران نیست. به این معنا که شهر حریره با طراحی و معماری دفاعی ساخته نشده است. این شهر از یک طراحی متمرکز برخوردار است. شهر حریره سواحل صخره‌ای مرتفعی دارد و از سطح ساحل در حدود ۱۰متر بالاتر است. در شمال شهر تاریخی حریره و در کنار ساحل صخره‌اى آن، پستى و بلندى‌هایی مشاهده می‌شود که از دیوارها، کانال‌های آب و چاه‌ها است. این موارد نشان می دهد که از این بخش از شهر در گذشته برای صید مروارید استفاده می‌شد. با دیدن این سازه‌ها به ذکاوت و هوش این بومیان، پی می‌برید.

کاوش‌ها در شهر تاریخی حریره

در این مجموعه تاریخی، با کاوش باستان‌شناسان، سازهایی کشف شده که اکثرا بدون سقف هستند. با بازدید از شهر تاریخی حریره می‌توانید از درخت سبز کیش و شربت‌خانه، دیدن کنید. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به جزیره کیش، برای اقامت خود، هتل مارینا را در لیست الویت‌های خود قرار دهید و از امکانات و خدمات بی‌نظیر هتل 5 ستاره کیش بهره‌مند شوید. در شمال جزیره کیش و در ساحل دریای زیبای آن، ویرانه‌هایی دیده میشوند که گویای شهری تاریخی با وسعت 120 هکتار هستند. رونق این روستا، به سده 5 تا 10 هجری قمری می‌رسد. بندر و شهر تاریخی حریره، تمدنی یکپارچه و متمرکز است که ساحل صخره‌ای آن از سطح دریا حدود ده متر بلند است. سه خلیج در این بندرگاه قرار دارند که بندرگاه‌هایی طبیعی هستند و آرامش دریا در این منطقه، عامل شکل‌گیری شهر در شمال جزیره کیش بوده است.

اکتشافات تاریخی در شهر حریره، سبب کشف سه مجموعه شده است. ۱- خانه اعیانی، خانه‌هایی متشکل از چند خانوار را تشکیل می‌دهند که در یک خانه بزرگ ساخته شده اند. از این خانه، نمونه‌هایی در شهرهای کاشان، یزد، اصفهان و دیده شده است. یکی از این خانه‌های قدیمی، مسکن بسیاری از افراد در حاشیه خلیج فارس بوده است این خانه فضایی بزرگ دارد و کاشی‌های آن از جاذبه‌های خانه به شمار می‌روند. کاشی‌هایی که در بناهای ایلخانی ایران مانند تخت سلیمان و سلطانیه به کار رفته‌اند، توسط یکی از ثروتمندان شهر جهت تزیین استفاده شده‌اند. بیشتر بخوانید: آشنایی با زیبایی های کیش در تور کیش

۲- بخش‌های صنعتی و کارگاهی شهر حریره را شامل می‌شود که در کنار ساحل، ساخته شده‌اند و از معماری خاص و مرموز ساخته شده‌اند. مجموعه حفره‌های افقی و زیرزمینی این بخش از جزیره و چاه‌های متعدد آن، جذاب و نادر بود و عملکرد آن‌ها برای هیچ کس واضح نیست. ممکن است این بخش از جزیره کارکردی مربوط به صید داشته است و یا شاید مفری برای مخفی شدن از شر دشمن بوده است.

۳- مجموعه حمام شهر حریره که در بندر شهر واقع شده است. این بخش، شامل حمامی است که از صحن‌های مختلف تشکیل شده است. حصار این حمام در حدود ۵۰۰متر مربع مساحت دارد. این حمام از دو خزینه کوچک و بزرگ تشکیل شده است که در بخش جنوبی گرمخانه قرار دارند. معماری حمام نشان می‌دهد که در آن، امورات مربوط به رعایت بهداشت در جزیره در نظر گرفته شده است. باستان‌شناسان بر این عقیده هستند که حمام شهر حریره کارکرد عمومی برای تمامی شهر نداشته است بلکه مورد استفاده اعیان این شهر بوده است.

 

 

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها
پروژه های در حال انجام

فروش بلیط هواپیما راه به راه

(0%)


وب سایت ساختمانی دوغآب

(20%)


طراحی سایت گروه رویش

(25%)


صنعت وار

(50%)


فروشگاه صحرا

(50%)


سردخانه شهروند

(50%)


سئوی سایت بانه کالا

(50%)


شبکه اجتماعی کافه چه

(60%)


فروشگاه اینترنتی زرجام

(60%)


گروه هنر عمران

(60%)


طراحی سایت وکیل

(60%)


طراحی سایت سوله املاک

(70%)


اپلیکیشن IOS کارناوب

(80%)


وکیل امیر رئیسیان

(90%)


اپلیکیشن سفر باتو

(90%)


فروشگاه اینترنتی ایران نیاز

(90%)


فروشگاه و اپلیکیشن هپی مپی

(90%)


بـاغ ویـلای پرند

(95%)