ASP.NET MVC چیست؟

بعضی از برنامه نویسان از ASP.NET Web forms و برخی دیگر از ASP.NET MVC استفاده می کنند البته برنامه نویس هایی هستند که هر دو اینها را با یکدیگر ترکیب می کنند و ترجیح می دهند به شکل ترکیبی از آنها استفاده کنند و همین مسئله ثابت میکند که هیچ یک از آنها ناقص نیستند، در این مقاله قصد داریم شما را با ASP.NET MVC و ویژگی های آن آشنا سازیم تا به خوبی کارکرد آن را درک کنید.

 

ASP.NET MVC چیست؟

MVC مخفف سه کلمه ی Model ، View و Controller می باشد اما هر کدام از این اجزا به چه معنا هستند و چه کاربردی دارند؟

 

Model

در معماری MVC اصلی ترین جزء که درحقیقت بار اصلی این معماری را به دوش میکشد Model می باشد، چون این قسمت از MVC مسئولیت ذخیره داده ها، تبدیل آنها به شی یا آبجکت و بازیابی آنها از بانک اطلاعاتی را برعهده دارد در واقع عملیات اصلی و منطقی را بر روی داده ها انجام می دهد.

 

View

View جزئی دیگر از MVC است که درواقع واسط کاربری یا بهتر است بگوییم UI برنامه را می سازد. این بخش در ابتدا با دو جزء دیگر یعنی Model و Controller ارتباط برقرار می کند و از طریق ارتباط با همین دو قسمت است که نتایج عملیات را نشان می دهد. برای مثال زمانی که کاربر رمز عبور خود را وارد می کند، رمز عبور به بخش های دیگر فرستاده میشود و یک نتیجه از همان بخشها گرفته شده و  به  View فرستاده میشود تا View آن پیغام را به کاربر نمایش دهد مثل نمایش ( خطا در نام کاربری یا رمز عبور ). بنابراین یکی از عملکردهای View نمایش پیغام به کاربر است.

 

Controller

Controller واسط بین دو جزء قبلی یعنی Model و View می باشد به این معنا که در ابتدا با Model کار می کند و View را به عنوان نمایش دهنده ی UI یا واسط کاربری انتخاب می کند.

برای درک بهتر عملکردی که Controller دارد به مثالی که قبلا زده شد مجددا توجه کنید: کاربر رمز عبور خود را وارد می کند و این رمز عبور به بخش Controller فرستاده میشود که این بخش رمز عبور کاربر را مدیریت می کند، در اینجا منظور از مدیریت بررسی درست بودن و یا نادرست بودن رمز عبور می باشد که پس از بررسی، پیغامی را به View می فرستد تا View به عنوان بخشی که UI برنامه را می سازد پیغام را به کاربر نمایش دهد.

 

 

ویژگی های ASP.NET MVC چیست؟

  • یکی از ویژگی های MVC امکان افزایش سرعت و انعطاف تست برنامه می باشد چون در MVC بدون اینکه لازم باشد Controller ها را اجرا کنید میتوانید آنها را تست کنید و به جای اینکه منتظر اجرا شدن Controller باشید و زمانی را صرف اجرای آن کنید در همان لحظه میتوانید آن را تست کنید.
  • ASP.NET MVC از فریم ورک های تزریقی هم پشتیبانی می کند، منظور از فریم ورک های تزریقی چیست؟ فریم ورک تزریقی به این معناست که شما به جای ساختن اشیاء از کلاس ها، آنها را از جایی بیرون از کد میگیرید و این مسئله تست برنامه را آسان تر می کند.
  • برخی دیگر از ویژگی های ASP.NET MVC ، صفحات مستر تو در تو، اسکریپت درونی و محلی سازی می باشد که میتوانید از آنها استفاده کنید.

مطلب مرتبط : انواع CMS های ASP.NET و کاربرد آنها در طراحی سایت


 

مزایای ASP.NET MVC چیست؟

  • به دلیل جداسازی اجزاء ASP.NET MVC به (Model , View , Controller)  میتوان گفت که مدیریت برنامه آسان تر خواهد بود.
  • در ASP.NET Web Forms هر بار که کاربر درخواستش را به سرور برای دریافت یک صفحه ارسال می کند، سرور تمامی کنترل های صفحه ی درخواست شده را در رفت و برگشت صفحه یا بهتر است بگوییم PostBack نابود میکند بنابراین در این رفت و برگشت صفحه ی قبلی از بین میرود و یک صفحه ی جدید از صفحه قبلی به کاربر نمایش داده میشود که برای جلوگیری از پاک شدن کنترل ها و مقادیر صفحه ی قبلی در ایجاد یک نمونه جدید از View State استفاده میشود. این درصورتی است ASP.NET MVC هیچ یک از مکانیزم های PostBack و ViewState را ندارد چون نمایش و انتساب نهایی اطلاعات با ارسال مجدد آنها به View کاملا خودکار است پس نیازی به View State نیست.

مطلب مرتبط : طراحی سایت با ASP.NET یا PHP ؟؟؟


توجه داشته باشید که از فریم ورک ASP.NET MVC برای ایجاد پروژه های کوچک استفاده نمیشود بلکه از آن در پروژه های بزرگ استفاده میشود.

با درک ویژگی ها و مزایایی که این فریم ورک دارد میتوانید از ویدیوهای آموزشی ASP.NET MVC که در قسمت آموزش، سایت کارناوب قرار دارد برای یادگیری استفاده کنید و یا از لینک زیر استفاده کنید.


مطلب مرتبط : آموزش طراحی سایت با ASP.NET MVC 
به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
غزاله شریفی خانم شریفی ، لیسانس IT - دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، عاشق محتوا و شبکه های اجتماعی و ارتباط صمیمانه با مردم است. به حوزه تکنولوژی و فن اوری هم علاقه خاصی دارد. اوقات فراغتش را بیشتر با موسیقی سپری می‌کند.

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.

شی ء یا آبجکت چیست؟
شی ء یا آبجکت چیست؟ در زبان های برنامه نویسی شی ء گرایی مانند ++C و یا JavaScript به هر داده و یا تابع اصطلاحا شی ء یا آبجکت گفته میشود. که میتوان از آبجکتها در هر جایی از برنامه استفاده کرد و نیازی به نوشته شدن آنها از ابتدا نیست
0 0
UI چیست ؟
UI چیست ؟ UI مخفف User Interface می باشد که در صنعت نرم افزار به هر چیزی که در صفحه نمایش داده می شود گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها می باشد.
1 0
بیشتر بدانید : تفاوت UI و UX
مسترپیج های تو در تو چیست؟
مسترپیج های تو در تو چیست؟ فرض کنید سایتی دارای 10 صفحه می باشد، در هر یک از این 10 صفحه بخش های ثابتی مثل بنر بالای صفحه وجود دارد، که برنامه نویس در زمان طراحی سایت به جای اینکه کد یک قسمت را که دائما در هر صفحه قرار خواهد گرفت ، در طراحی هر صفحه تکرار کند آن را درون صفحه ای به نام master page قرار می دهد تا در تمامی صفحات دیده شود. اما به یک صفحه master page که درون صفحه ای دیگر از master page قرار دارد مسترپیج های تو در تو گفته میشود، برای مثال، شما یک مسترپیج مادر دارید که شامل یک بنر در بالای صفحه است و یک منویی از محصولات که در سمت راست آن قرار دارد، سپس یک مسترپیج فرزند می سازید تا فقط گروهی از محصولات به کار رفته در مسترپیج مادر را نمایش دهد.
0 0
محلی سازی چیست؟
محلی سازی چیست؟ سرعت دسترسی به حافظه‌های دارای حجم بالا کم بوده، و سرعت دسترسی به حافظه‌های دارای حجم پایین زیاد می‌باشد. با توجه به این امر، برنامه‌نویس باید طوری عمل کند که الگوریتم‌های موجود در برنامه باید بیشتر کار خود را روی داده‌های موجود در حافظه محلی (به انگلیسی: Local Memory) انجام دهند.
0 0
بیشتر بدانید : Wikipedia
Postback چیست ؟
Postback چیست ؟ فرض کنید وارد یک سایت می شوید که یک فرم ثبت نام ساده دارد ، فرم را پر می کنید و روی دکمه تایید کلیک می کنید ، چه اتفاقی می افتد ؟
گویا صفحه به صورت خودکار یک بار Refresh می شود ، این کار باعث می شود اطلاعات داخل صفحه (مقادیری که شما در فرم وارد کرده اید) به سرور منتقل شود ، سرور عملیات مورد نظر را روی این اطلاعات انجام می دهد و سپس نتیجه کار (مثلا پیام موفقیت آمیز بودن ثبت نام) به شما نمایش داده خواهد شد ، این عمل یعنی ارسال صفحه به سرور و بازگشت دوباره آن را Postback می نامیم .
1 0
فریم ورک چیست ؟
فریم ورک چیست ؟ فریم ورک به قالب کلی گفته می شود که برنامه نویسان را ملزم می کند یک سری اصول کلی را رعایت کنند. در فریم ورک ها یک سری توابع و کلاس ها نوشته شده است که کار را برای برنامه نویسان آسان می کند.
0 0