آشنایی با تجارت تحت وب B2B

تجارت B2B تجارت بین شرکت‌ها (Business To Business) تعریف می شود. یعنی خدماتی که شرکت یا کارخانه‌ای به شرکت دیگر ارائه می دهد یا معاملاتی که بین آنها صورت می گیرد. اما آنچه امروزه بیش از پیش رشد پیدا کرده است تجارت الکترونیک B2B است و حدود هشتاد درصد تجارت های الکترونیک از این نوع می باشند.

بازارهای B2B دارای دو جز E-Frastructure و E-Markets می باشند. E-Frastructure به عنوان معماری اصلی B2B شناخته می شود و شامل موارد زیر است:

• انبارداری، حمل و نقل منطقه ای و توزیع اجناس

• تهیه کنندگان سرویس های کاربردی، مدیریت کردن بسته های نرم افزاری از مرکز تولید و دسته بندی آنها

• تجارت تحت وب

E-Markets هم به وب سایتهایی گفته می شود که در آنها خریدار و فروشنده با یکدیگر تعامل کرده و معامله انجام می شود. مانند: Dell، HP، IBM و Cisco که Cisco نود درصد محصولات خود را از طریق اینترنت می فروشد.

تجارت  B2Bیکی از پرسودترین روش‌های تجارت الکترونیک است که بستر اصلی آن وب‌سایت می باشد، یکی از مطرح­ترین وب سایت­هایی که در این زمینه فعالیت دارد وب‌سایت علی‌بابا (Alibaba.com) در کشور چین می باشد. بیش از یک میلیون سایت تجاری و شرکت محصولات خود را از طریق این وب‌سایت به فروش می رسانند و یا نیازهای خود را از طریق این وب‌سایت تامین می کنند. در کشور ما وب سایت دیجی­کالا با سابقه نه ساله یک نمونه موفق در این زمینه است. 

اما یک نکته وجود دارد آن هم این است که این وب سایت ها را نمی توان نمونه کاملی از تجارت الکترونیک B2B دانست زیرا خریداران و حتی فروشندگان آنها یک و یا دو محصول را خریداری می کنند و می فروشند. ولی در B2B دو شرکت با هم همکاری داشته و معامله ای بین آنها انجام می گیرد، دراصل دو شرکت با یکدیگر در زمینه تجاری برای فروش محصول و یا ارائه خدماتی همکاری می کنند و وب سایتی که توانایی برقراری ارتباط بین اینچنین شرکت هایی را داشته باشد توانسته است نمونه ای از یک وب سایت B2B موفق باشد.

طراحان وب سایت های B2B و شرکت هایی که از این طریق به فعالیت های تجاری می پردازند از مزیت هایی نظیر:

 سود زیاد در فروش

• فروش بدون واسطه

• خرید بدون واسطه و آسان

• پیدا کردن آسان شرکای تجاری

• امکان داشتن قسمت‌های رایگان برای تبلیغات

• دسته متناسب با گروه‌های کاری مختلف

• داشتن بخش جستجو

برخوردار می شوند که از اینها تنها گوشه ای از مزیت ها و امکاناتی است که با طراحی و ساخت یک وب سایت B2B می توان از آن استفاده کرد. بدون شک داشتن یک وب سایت که بتوان در آن به طور همزمان چندین شرکت را مدیریت کرد، هم شرکت های تولیدکننده و هم فروشنده یک تجارت پرمنفعت خواهد بود. اما یکی از نکات مهم در این زمینه رعایت اصول بازاریابی و سئو است تا بتوانید به خوبی دیده شوید. پس هنگام طراحی وب سایت خود و همچنین پس از آن این اصول را همواره رعایت نمایید.به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
علیرضا گودرزی علیرضا گودرزی کاردان فناوری اطلاعات سابقه چندین سال فعالیت در زمینه پشتیانی وب سایت، طراحی و گرافیک و تهیه محتوا برای وب سایتها و مقالات پژوهشی را دارم، امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.

سئو چیست ؟
سئو چیست ؟ سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو بمنظور بهبود عملکرد وب سایت شما براساس استانداردهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از این طریق انجام می گیرد. عوامل بسیاری در سئو سایت شما تاثیر دارد از جمله: کلمات استفاده شده در متن و لینک های وارد شده به سایت شما از سایت های دیگر.
8 0
طراحی سایت چیست ؟
طراحی سایت چیست ؟ طراحی سایت به روند برنامه ریزی و ساخت یک سایت گفته می شود. متن، فایل های تصویری، فایل های صوتی، تصاویر و المان های برنامه نویسی توسط طراحی سایت برای تولید صفحه ای قابل رویت در مرورگر، فرمت دهی می شوند. در کل پروسه ی طراحی سایت شامل: مفهوم سازی، تحقیق، تبلیغات، طرح ریزی و همچنین مدیریت فایل های صوتی، تصویری و دیگر فایل های چندرسانه ای مورد استفاده در صفحات سایت می باشد.
13 0
بیشتر بدانید : طراحی سایت