رازهای شکست کسب و کارها در ایران (بخش دوم)

در این مقاله به ادامه ی رازهای شکست کسب و کارها در ایران (بخش دوم) می پردازیم، با ما باشید.

10 . تولید بی موقع محصول

دهمین دلیلی که باعث شکست 13 درصد از استارتاپ ها شده است، تولید بی موقع محصول است. شما باید به فاصله ی بین تولید محصولاتتان (محصول X  و محصول y) توجه داشته باشید، اگر فاصله ی تولید بین محصول y با محصول تولید شده قبلی یعنی محصول x کم باشد ، کاربر هنوز به طور کامل با محصول قبلی و ویژگی های آن آشنا نشده است و الان باید با یک محصول دیگر که به تازگی تولید کرده اید آشنا شود، این کار ممکن است تاثیر خوبی بر روی کاربر نگذارد علاوه بر این نمیتوانید متوجه بازخورد مشتریان خود از محصول قبلی بشوید چون فرصتی برای این کار نداشته اید و سریعا محصول دوم را تولید کرده اید، اما همانطور که تولید سریع محصول دوم تاثیر خوبی بر روی کاربر ندارد فاصله زیاد بین تولید محصول قبل و بعد هم به همین شکل کاربرپسند نیست به خصوص در اوایل کار یک استارتاپ ، چون اگر محصول دوم خود را با فاصله ی زیاد از محصول اول تولید کنید شاید مشتریان شما را از یاد ببرند و این کار به اصول بازاریابی شما هم آسیب وارد کند.

 

11. از دست دادن تمرکز

طبق تحقیقات صورت گرفته از دست دادن تمرکز و درگیر شدن با مسائل شخصی هنگامی که باید برای استارتاپ خود وقت بگذارید و به فکر موفقیت آن باشید ، شما را از اینکه به موفقیت برسید دور میکند. همین عامل که صاحبان استارتاپ ها درگیر مسائل شخصی خود شدند و از توجه کردن به استارتاپ خود فاصله گرفتند باعث شکست 13 درصد از آنها شده است.

 

12. ناسازگاری تیم و یا سرمایه گذاران با یکدیگر

دوازدهمین دلیلی که باعث شکست 13 درصد از استارتاپ ها شده است، ناسازگاری تیم و یا سرمایه گذاران با یکدیگر است.کار تیمی همیشه موفقیت آمیز نخواهد بود، درصورتی که افراد تیم استارتاپی با یکدیگر سازگاری نداشته باشند و یکی از افراد یا یکی از سرمایه گذاران تیم را ترک کند، مسئله ای مرگبار برای استارتاپ ایجاد میشود چون مهم ترین معیار در کار تیمی سازگار بودن افراد با یکدیگر است فقط درصورتی که هر فرد به خوبی مسئولیت مربوط به خود را انجام دهد و سرمایه گذاران و تیم با یکدیگر به صورت هماهنگ کار کنند استارتاپ موفق خواهد شد.

 

 

13. انحراف از مسیر

بعضی از استارتاپ ها کمی بعد از شروع به کار و راه اندازی استارتاپ، مدل کسب و کار خود را عوض میکنند و با تغییر مدل کسب و کار ، تمامی فرضیه های افراد تیم استارتاپ باید مجددا مورد بررسی قرار گیرد تا نتایجی که بدست می آید مورد آزمایش قرار گیرد و این یعنی انحراف مسیر. استارتاپ در مسیر حرکت خود با انجام کاری مانند تغییر مدل کسب و کار و یا تغییر استراتژی از مسیر منحرف میشود و شکست میخورد البته توجه داشته باشید که تغییر مدل کسب و کار و یا استراتژی استارتاپ فقط باعث شکست 10 درصد از استارتاپ ها شده است و قرار نیست هر استارتاپی که استراتژی خود را تغییر می دهد با شکست مواجه شود چراکه تغییر استراتژی اگر براساس برنامه ریزی و حساب شده باشد نه تنها باعث شکست استارتاپ نمیشود بلکه میتواند مفید هم باشد. ولی بهتر است در ابتدای کار استارتاپ ، مدل کسب و کار و استراتژی نهایی و اصلی مشخص شود تا مجبور به تغییر آن نشوید.

 

 

14. اشتیاق کم

چهاردمین دلیلی که باعث شکست 9 درصد از استارتاپ ها شده است، اشتیاق کم است. اولین و اصلی ترین عامل در موفقیت هر نوع کسب و کاری علاقه و اشتیاق است، حتی روانشناسان، دانشمندان و بزرگان مختلف اینگونه به سوال " بهترین شغل ، چه شغلی است ؟ " پاسخ داده اند که ، " بهترین شغل برای شما ، شغلی است که به آن علاقه داشته باشید ".  میزان کمی از بنیانگذاران استارتاپ ها با رویای ثروتمند شدن شروع به راه اندازی استارتاپ می کنند و اصولا براساس علاقه کار نمی کنند و یا با علاقه شروع به کار می کنند اما عواملی مانند مسائل مالی، اختلافات بین افراد و سختی راه باعث کاهش اشتیاق و علاقه آنها برای ادامه راه میشود و این یکی دیگر از دلایل شکست استارتاپ هاست.

 

15. قرار داشتن در یک مکان بد 

پانزدهمین دلیلی که باعث شکست 9 درصد از استارتاپ ها شده است، قرار داشتن در یک مکان بد است. اینکه شما در چه محلی استارتاپ خود را راه اندازی می کنید حائز اهمیت است، راه اندازی استارتاپ شما با محلی که انتخاب می کنید تا در آن کار کنید هماهنگی دارند. بعد از تشکیل تیم باید محلی که قرار است تیم استارتاپی شما در آنجا کار کنند را از هر نظر به ویژه از نظر جغرافیایی و میزان کاربران فعال در آنجا بررسی کنید. چرا که ممکن است شما محلی را برای کار تیمتان انتخاب کنید که در آنجا کاربران زیادی با محصول شما آشنایی نداشته باشند و محصول شما در آنجا متقاضی زیادی نداشته باشد درصورتی که همین محصول میتواند در مکان دیگری متقاضیان زیادی داشته باشد بنابراین انتخاب مکان مناسب متناسب با میزان کاربران فعال علاوه برا افزایش فروش شما میتواند به محبوبیت و در نتیجه پیروزی استارتاپ شما کمک کند.

 

 

16. تامین نشدن مالی

شانزدهمین دلیلی که باعث شکست 8 درصد از استارتاپ ها شده است، تامین نشدن مالی است. تیم استارتاپ از سمت سرمایه گذار تامین مالی میشود، همانطور که توضیح دادیم کمبود علاقه و اشتیاق باعث شکست استارتاپ میشود. یکی از عواملی که ، سرمایه گذار تیم را از نظر مالی تامین نمی کند و یا رفته رفته به تیم اهمیتی نمی دهد به وجود آمدن کم علاقگی در اوست، زمانی هم که تیم به خوبی از نظر مالی تامین نشود مطمعنا نمیتواند محصول خود را تولید کند و با شکست روبرو میشود.

 

17.چالش قانونی

هفدهمین دلیلی که باعث شکست 8 درصد از استارتاپ ها شده است، چالش قانونی می باشد. گاهی اوقات استارتاپ تنها یک ایده ساده است اما به تدریج به دنیایی از پیچیدگی های قانونی تبدیل میشود، همین پیچیدگی های قانونی باعث میشود که افراد تیم دلسرد شوند و استارتاپ متوقف شود.

 

18. گوش ندادن به صحبت های مشاوران

هجدهمین دلیلی که باعث شکست 8 درصد از استارتاپ ها شده است، گوش ندادن به صحبت های مشاوران است. بعد از طرح ایده و قبل از راه اندازی استارتاپ لازم است که با مشاوران کسب و کار، مالی و مدیران و بنیانگذاران استارتاپ های دیگر صحبت کنید و از تجربیات آنها برای راه اندازی استارتاپ خود استفاده کنید، اینکار کمک فوق العاده زیادی به شما می کند چراکه دیگر اشتباهات مدیران دیگر را مرتکب نمی شوید، دقیقا مانند کاری که همین الان درحال انجام آن هستید و به خواندن این مقاله مشغولید.

 

19. فرسودگی شغلی

 فرسودگی شغلی باعث شکست خوردن 8 درصد از استارتاپ ها شده است. معمولا بعضی از مدیران و موسسان استارتاپ ها با انجام چندین کار به طور هم زمان به چند جهت مختلف کشیده میشوند و یا فکر میکنند نمیتوانند وظایف خود را به نحو احسنت انجام دهند چون دارای اعتماد به نفس پایینی نسبت به خود هستند. اینگونه مدیران دچار فرسودگی و دلزدگی شغلی میشوند، این فرسودگی کار استارتاپ را متوقف میکند مخصوصا اگر شما یک مدیر یک استارتاپ باشید نه یکی از افراد تیم.

 

 

20. شکست عضو اصلی

و اما آخرین و بیستمین دلیل شکست 7 درصد از استارتاپ ها، شکست عضو اصلی می باشد. هر تیم و یا گروهی دارای یک یا چند عضو اصلی هستند که جایگاه و مسئولیتشان نسبت به دیگر افراد تیم مهم تر است، این افراد میتوانند مدیران اصلی، مالی و یا مغز متفکر تیم باشند، هرگونه مشکلی که برای اینگونه افراد پیش بیاید و یا اگر تیم را ترک کنند، استارتاپ با شکست روبرو خواهد شد.

 

این 20 دلیل که در این مقاله و در مقاله قبل به آن پرداختیم همگی دلایلی هستند که وب سایت CB Insights از دل تمامی تجربیات و اصطلاحا پس از مرگ نویسی های استارتاپ ها بیرون کشیده است، امیدواریم اگر مدیر یک استارتاپ  هستید  هیچکدام از این اشتباهات را مرتکب نشوید .به مطلب ارائه شده امتیاز بدهید


منبع : CB Insights

Arun
غزاله شریفی لیسانس برنامه نویسی تحت وب، دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و فن آوری ، مترجم و نویسنده مقالات کارناوب

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
  • س

    سعید ساعدیان

    مطالب شما خیلی خوب بود 0 0

خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها