همه چیز در مورد سایت مپ

آیا تا به حال از خودتون پرسیدید موتورهای جستجو به چه شکل سایت شما را می بینند؟ چه طور به سایت شما رتبه می دهند؟ و یا موتورهای جستجو چگونه در عرض چند میلی ثانیه یک وب سایت را جستجو می کنند؟ جواب تمامی این سوالات استفاده از سایت مپ می باشد که با خواندن این مقاله به طور کامل با سایت مپ، فرمت سایت مپ، ساختار فرمت سایت مپ، محدودیتهای فایل سایت مپ، و اجرای آن آشنایی پیدا می کنید.

 

طبق آماری که تا سال 2012 توسط سایت Netcraft  منتشر شد حدود ۶۴۴,۲۷۵,۷۵۴  سایت در اینترنت وجود داشته است اما مطمعنا تاکنون این تعداد افزایش چشمگیری داشته است.

اما سوال اینجاست که موتورهای جستجو با وجود تعداد بسیار زیاد سایتها در اینترنت که تعداد آنها چیزی بیش از نیم میلیارد می باشد چگونه میتوانند یک وب سایت را از میان این تعداد وب سایت ها در عرض چند میلی ثانیه پیدا کنند؟

با استفاده از سایت مپ

 

سایت مپ چیست؟

 در کل 2 نوع سایت مپ وجود دارد، Sitemap و sitemap در ادامه به خوبی تفاوت این دو را متوجه میشوید. 

 

Sitemap چیست؟

این نوع از سایت مپ لیستی از محتوای مهم یک سایت را فهرست می کند تا Spider یا Crawler موتورهای جستجو بتوانند به راحتی سایت را در فهرست رتبه بندی قرار دهند. 


مطلب مرتبط : درباره ی خزنده های موتورهای جستجو


 

sitemap چیست؟

این نوع از سایت مپ لیستی از مهم ترین فایل های موجود در یک وب سایت را فهرست می کند که مبتنی بر HTML است و از این نوع سایت مپ بیشتر برای کاربران انسانی استفاده میشود تا بتوانند محتوای موجود در سایت را پیدا کنند.

و حالا که تفاوت دو نوع سایت مپ را باهم متوجه شدید باید بدانید که ما قصد داریم درمورد اولین نوع سایت مپ (Sitemap) که موتورهای جستجو با استفاده از آن میتوانند سایتها را در فهرست رتبه بندی قرار دهند صحبت کنیم.

 

Sitemap در چه شرایطی عملکرد بهتری خواهد داشت؟

 • زمانی که شما یک سایت جدید با صفحات جدید دارید که هنوز به خوبی لینک های داخلی و خارجی را برای آنها مشخص نکرده اید.
 • زمانی که محتوای وب سایت شما به خوبی به صفحات فعال لینک داده نشده اند.
 • سایتهایی که تشخیص و شناسایی صفحاتشان بسیار دشوار است.
 • سایتهایی که از URL های داینامیک برای محتوای خود استفاده می کنند. 

 

فرمت فایل Sitemap

موتورهای جستجوی گوگل و بینگ از فرمت XML برای Sitemap استفاده می کنند. علاوه بر این گوگل از فرمت های خاصی برای Sitemap پشتیبانی می کند که برای رسانه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد که این موارد شامل نقشه هایی برای فایل های ویدئویی، تصاویر، محتوای موبایلی و محتوای خبری است.

 

نکات مهم درباره فرمت فایل Sitemap

موتورهای جستجو گوگل و بینگ از فایل های Media RSS به عنوان یک جایگزین برای تشخیص متای فایل های ویدئویی استفاده میکنند نکته ی فوق العاده مهم این است که Feed ویدئویی Media RSS برای جلوگیری از به هدر رفتن وقتتان بسیار مفید است .

یکی از توصیه های گوگل هم این است که Sitemap حاوی محتوای خبری را به عنوان یک فایل جداگانه در نظر بگیرید زیرا این نوع Sitemap بیشتر از سوی Spider یا Crawler مورد توجه قرار می گیرد.

 

ساختار فرمت (XML) Sitemap

همانطور که گفتیم اکثر موتورهای جستجو مهم به خصوص گوگل و بینگ از فرمت XML استفاده می کنند، نمونه کد XML مورد استفاده در Sitemap  :

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
<url>
<loc>http://www.example.com/</loc>
<lastmod>2012-04-30</lastmod>
<changefreq>monthly</changefreq>
<priority>1.0</priority>
</url>
<url>
<loc>http://www.example.com/about-us.html</loc>
<changefreq>yearly</changefreq>
<priority>0.4</priority>
</url>
</urlset>

 

توضیح تگ های استفاده شده در فرمت  XML :

 

<?xml>

الزامی

تگ آغازین فایل نیازمند دو مورد زیر است

version=”۱٫۰″

encoding=”UTF-8″

<urlset>

الزامی

تنها یکبار مورد استفاده قرار می گیرد. این تگ حاوی صفت فضای نام الزامی است. گوگل از فضای نام و مقادیر نیز برای انواع داده های ترکیبی استفاده می کند که شامل موارد زیر است

xmlns=” http://www.sitemaps.org/ schemas/ sitemap/ 0.9″

تصاویر
xmlns:image= http://www.google.com /schemas/ sitemap-image/1.1

ویدئو
xmlns:video=” http://www.google.com /schemas/ sitemap-video/1.1″

موبایل
xmlns:mobile=” http://www.google.com /schemas/ sitemap-mobile/1.0″

جستجوی کد
xmlns:codesearch=” http://www.google.com /codesearch/ schemas/ sitemap/ 1.0″

اخبار
xmlns:news=” http://www.google.com /schemas /sitemap-news/ 0.9″

<url>

الزامی

تگ والِد برای هر آدرسی افزوده شده است. بقیه تگ ها در داخل این تگ قرار می گیرد

<loc>

الزامی

آدرس صفحات سایت است. از آدرس کامل که حاوی پروتکل است استفاده کنید. این  مقدار نباید از ۲۰۴۸ کاراکتر بیشتر باشد

<lastmod>

اختیاری

 تاریخ آخرین به روزرسانی صفحه مورد نظر است که به شکل 

YYYY-MM-DD

 نوشته می شود

<changefreq>

اختیاری

موتورهای جستجوگر، تعداد تجدید نظر و بروزرسانی صفحه را به عنوان یک مقدار در نظر گرفته می گیرند. مقادیر معتبر شامل موارد زیر است

 • همیشه (هر زمانی که صفحه در دسترس باشد تغییر می کند)
 • ساعتی
 • روزانه
 • هفتگی
 • ماهانه
 • سالانه
 • هرگز

<priority>

اختیاری

میزان اولویت یک صفحه، نسبت به سایر صفحات سایت است. مقادیر معتبر محدوده ۰ تا ۱ را شامل می شود که مقدار پیش فرض ۰٫۵ است

 

محدودیتهای فایل Sitemap

 • Sitemap باید بتواند Namespace فرمت XML را به خوبی مشخص کند.
 • Sitemap تنها میتواند 50000 آدرس را در خود نگه دارد و البته اندازه آن هم نباید بیش از 50 مگابایت باشد البته اگر زمانی احساس کردید به ورودی بیشتری در جهت آدرس های خود نیاز دارید از ایندکس Sitemap استفاده کنید.
 • Sitemap نباید بیشتر از 1 درصد خطای لینک داشته باشد در غیر این صورت دور انداخته میشود و خطای 404 به منظور شکسته شدن لینک و یا خطای 301 و 302 به منظور تغییر مسیر دادن لینک به شما نمایش داده میشود.

 

به کار گیری Sitemap

 1. محتوای صفحاتی که برای جستجو مهم است را شناسایی کنید
 2. Sitemap   را با یک CMS یا ابزار خارجی ایجاد کنید
 3. Sitemap خود را با استفاده از ابزارهای اعتبارسنجی زیادی که وجود دارد اعتبارسنجی کنید
 4. Sitemap خود را  بر روی سایتتان قرار دهید (بهتری مکان برای قرار دادن Sitemap ، روت دایرکتوری است یا همان ریشه دایرکتوری است)
 5. Sitemap  خود را در موتورهای جستجو گوگل یا بینگ ثبت کنید
 6. زمانی که محتوای سایتتان را تغییر می دهید، Sitemap  خود را بروزرسانی کنید

 

امیدواریم با خواندن این مقاله به خوبی مفهوم Sitemap و نحوه ی ایجاد و به کارگیری آن را متوجه شده باشید. به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
غزاله شریفی خانم شریفی ، لیسانس IT - دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، عاشق محتوا و شبکه های اجتماعی و ارتباط صمیمانه با مردم است. به حوزه تکنولوژی و فن اوری هم علاقه خاصی دارد. اوقات فراغتش را بیشتر با موسیقی سپری می‌کند.

 • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.

 • م

  مهدی جعفری

  عالی بود . 0 0

Spider یا Crawler چیست؟
Spider یا Crawler چیست؟ Spider یا Crawler هر دو یک نرم افزار یا اسکریپتی هستند که وقتی سایت مپ محتوای یک سایت را لیست می کند و به آنها می دهد تا آن را در فهرست رتبه بندی قرار دهند، لینک های اینترنتی به یک الگوریتم مشخص را دنبال می کنند، به محتوای سایت سر می زنند و محتویات آن را برای پایگاه داده های موتور جستجو ایندکس می کنند.
2 0
HTML
HTML عبارت HTML ( اچ تی ام ال ) مخفف Hyper Text Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری فوق متن است. Html زبان استاندارد طراحی صفحات وب است و کلیه کدهای صفحه اعم از طرف سرور و طرف مشتری در نهایت به کدهای HTML تبدیل شده و در نهایت توسط مرورگر نمایش داده می شوند.
5 0
XML چیست؟
XML چیست؟ XML فرمتی برای ارائه اطلاعات و پردازش آنهاست ،فرمتی برای مبادله اطلاعات بین برنامه های نامتجانس.
0 0
RSS چیست ؟
RSS چیست ؟ در مرورگر ها قسمتی مخصوص RSS هست که می توانید با اضافه کردن لیست وبلاگ ها و وب سایت ها در آن قسمت، از به روز شدن آن ها بدون سر زدن به خود وبلاگ یا سایت و فقط از طریق خبرخوان ظرف چند ثانیه مطلع شوید.
1 0
Feed چیست؟
Feed چیست؟ نرم افزار RSS خوان به نام Google Reader وجود دارد که کاربران میتوانند RSS وب سایتهای مختلف را در بخش feed آن، درواقع بخشی که نسخه های متنی را نگهداری می کند قرار دهند.
1 0
Namespace چیست؟
Namespace چیست؟ Namespace، نام تمامی متغیرها، توابع و کلاس ها را در کدنویسی شامل میشود درواقع متغیرها، توابع و کلاس ها را گروه بندی می کند.
0 0
CMS چیست ؟
CMS چیست ؟ CMS یک برنامه نرم افزاری بر روی سرور است که به مدیر سایت اجازه می دهد تا محتویات سایت را بدون نیاز به طراحی دوباره سایت، تغییر دهد. درواقع طراح اولیه ی سایت، یکبار سیستم محتوا را طراحی می کند و تعدادی قالب آماده برای سایت طراحی کرده و آن را روی سایت شما نصب می کند که شما به عنوان مدیر سایت به راحتی می توانید صفحات را کم یا زیاد کنید.
1 0