درباره هاست و دومین چه می دانیم؟

هاست فضایی است که که داده ها و کدهای وب سایت شما بر روی آن قرار می‌گیرند و دومین نامی که وب سایت از طریق آن قابل دسترسی است. اگر شما قصد راه اندازی یک وب سایت را دارید بهتر است با این اصطلاحات آشنا شوید.

بدون شک شما به عنوان یک کاربر اینترنت بارها عبارت هاست و دومین را شنیده و یا خوانده اید، اما اگر شما کاربر جدید اینترنت هستید و یا قصد راه اندازی یک وب سایت را دارید بهتر است با این اصطلاحات آشنا شوید.

هاست (HOST):

هاست فضایی است که که داده ها و کدهای وب‌سایت شما بر روی آن قرار می‌گیرند و امکاناتی از قبیل دسترسی به بانک اطلاعاتی، ارسال و دریافت ایمیل، بارگذاری فایلها را شما فراهم می سازد. در اصل هاست یک کامپیوتر تحت شبکه است که توسط کنترل پنل  سایت شما کنترل می شود و این فضا توسط شرکت‌های هاستینگ بر روی سرورهایشان ایجاد می‌شود.

اما نکاتی که باید در هنگام اجاره هاست به آن توجه داشته باشیم:

ـ میزان فضا یا Quota

ـ نوع هاست (ویندوز یا لینوکس)

ـ کشوری که سرور هاستینگ در آن است.

ـ تعداد اکانت‌های ایمیل

ـ میزان پهنای باند (Bandwidth) یعنی حجم اطلاعاتی که در یک ماه می‌توانید ارسال و دریافت کنید.

ـ پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی : مثل ASP, و  PHP

دومین یا دامین (Domain):

نامی که وب سایت از طریق آن قابل دسترسی است دومین نام دارد. دومین‌ها از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند، بخش اول Name و بخش دوم TLD یا پسوند است، به عنوان مثال در آدرس وب سایت یاهو yahoo.com ، کلمه yahoo  نام دامنه و .com که در انتهای دومین قرار دارد TLD است. هیچ دومین تکراری برای وب سایت ها وجود ندارد و دومین ها منحصر به فرد هستند، حتی اگر نام دامنه ها یکی باشد پسوند با هم تفاوت دارند.

برخی پسوندهای متداول عبارت اند:

 .comکه معروفترین پسوند برای دامنه سایتهاست و مخفف  Commercialبه معنی تجاری است. البته بسیاری از سایتهای دیگر هم از این دامنه استفاده می کنند.

.net که مخفف واژه  Networkبه معنی شبکه است. و بیشتر توسط شركتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبكه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

.org که مخفف واژه  Organizationsبه معنی سازمان‌، تشكیلات‌ می باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که معمولا فعالیت های غیرتجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

.edu که مخفف واژه  Educationبه معنی آموختن دانش می باشد و برای پایگاههای آموزشی به كار می رود.

.gov که مخفف واژه  Governmentبه معنی دولت می باشد و این پسوند مربوط به نهادهای دولتی می باشد.

پسوندهایی هم هستند که معرف کشورها می باشند مانند .ir برای ایران و .it برای کشور ایتالیا 



به مطلب ارائه شده امتیاز بدهید



Arun

علیرضا گودرزی

علیرضا گودرزی کاردان فناوری اطلاعات سابقه چندین سال فعالیت در زمینه پشتیانی وب سایت، طراحی و گرافیک و تهیه محتوا برای وب سایتها و مقالات پژوهشی را دارم، امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.

asp.net
asp.net ASP.NET نسل بعدی Active Server Pages یا ASP است که توسط شرکت میکروسافت ارائه شده است. این محصول توسط میکروسافت بعنوان شاخص اصلی فناوری در ساخت سایتهای وب در نظر گرفته شده است. با استفاده از ASP.NET می توان هم اینترانت کوچک یک شرکت را ساخت و هم یک سایت وب تجاری خیلی بزرگ را طراحی و پیاده سازی نمود. مهمترین نکاتی که در طراحی این محصول در نظر گرفته شده است راحتی استفاده و بالا بودن کارائی و قابلیت آن می باشد
0 0
PHP چیست ؟
PHP چیست ؟ php یک زبان برنامه نویسی است که برای ایجاد وب سایت های پویا و داینامیک مورد استفاده قرار می گیرد و سمت سرور است یعنی اسکریپت های آن بر روی سرور اجرا می شود.
0 0