مراحل طراحی سایت

در این مقاله به طور مختصر مراحلی که باید طی شود تا یک سایت در دسترس کاربران قرار بگیرد معرفی میگردد. به طورکلی طراحی و اجرای یک سایت مستلزم اجرای مراحلی است که گاهی ناقص اجرا شدن این مراحل صدماتی را به اعتبار سایت وارد خواهد کرد.

-جمع آوری اطلاعات(Information Ghathering) :
اولین مرحله در طراحی یک سایت موفق جمع آوری اطلاعات مورد نیاز می باشد که شامل شناخت شرکت ، اهداف و اینکه طراحی سایت چگونه می تواند به شرکت در تحقق اهدافش کمک نماید. برای همین موضوع باید نکات زیر را به خاطر سپرد.
 

-مقصود از وب سایت
منظور شما از ایجاد سایت برای شرکت چیست؟ فروش محصولات؟ معرفی شرکت؟ گرفتن نمایندگی؟و...
 

-هدف از وب سایت

  • به چه اهدافی می خواهید برسید؟ این اهداف میتواند شامل موارد زیر باشد:
  • -کسب درآمد
  • ـ اطلاع رسانی در مورد کالا / خدمات
  • ـ فروش کالا / خدمات
  • ـ ساختن یک جامعه (Community)
  • ـ سرگرمی
  • ـ به اشتراک گذاشتن دانش و اطلاعات
  • ـ ارتباطات داخلی

چه نوع اطلاعاتی در وب سایت شما وجود دارد؟
-طراحی نقشه و ساختار اصلی سایت( Planning)
در گام دوم می بایست با توجه به اطلاعاتی که از گام اول به دست آمده است و در این مرحله نقشه سایت تولید می شود . نقشه سایت شامل تمامی موضوعات سایت به همراه تمامی زیر موضوعات آنها می باشد. نقشه سایت در واقع تمامی محتوا وب سایت را در بر می گیرد. در این مرحله با توجه به نیازهای وب سایت تکنولوژی و تکنیک های  برنامه نویسی و طراحی وب سایت کاملاً مشخص می شود.


-طراحی گرافیکی سایت(Design)
در این مرحله ظاهر گرافیکی وب سایت طراحی می شود.گرافیک و طرح نهایی سایت با توجه به عواملی مانند زمینه کاری شرکت، نوع فعالیت، محصولات و ... تعیین میگردد و درآن از اسم، لوگوی شرکت و اطلاعاتی نظیر آن استفاده میگردد.معمولا در این مرحله چند طرح ارائه میگردد و در نهایت مناسب ترین طرح انتخاب میگردد.


-برنامه نویسی سایت (Development)
در این مرحله تمامی قسمتهای سایت اعم از صفحات مختلف سایت، فرم ها، ماژول های مورد نیاز و... با توجه به واسط گرافیکی طراحی شده در مرحله قبل به طور جداگانه برنامه نویسی و در سایت پیاده سازی میشود. در این قسمت باید کد نویسی کاملاً بهینه انجام پذیرد مواردی مانند صحیح بودن کد های HTML/css و مطابقت آنها با استانداردهای جهانی ، رعایت بهینگی و سلامت کدهای سمت سرور و ... رعایت گردد.


-تست و تحویل سایت( Testing & Delivery)
در این مرحله تمامی قسمت های کدنویسی شده مورد بررسی قرار می‌گیرد.در این مرحله کدهای HTML و CSS  و همچنین صحیح عمل کردن فرم ها، سازگاری سایت با مرورگرهای مختلف و ... موردبررسی قرار می‌گیرد تا زمانی که سایت به مشتری تحویل داده میشود عملکرد آن بدون خطا باشد.پس از تست تمامی قسمت ها سایت آپلود و به مشتری تحویل داده میشود.


-پشتیبانی(Maintenance)
یکی از مهمترین موارد در وب سایت ها به روز نگهداری مطالب و قسمت های وب سایت می باشد. علاوه بر این موضوع پشتیبانی تا مدتی معلوم به عهده سازنده سایت بوده و موظف به رفع ایرادات سایت و ارورهای آن میباشد.

 به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun

هادی جعفری


  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.