آیدو؛ نسل جدید ربات‌های خانگی

 

مدت‌هاست، ربات‌ها استفاده‌های گوناگونی در صنایع مختلف یافته اند و بسیاری از کارهای دشوار یا خطرناکی را که پیش از این توسط انسان به انجام می‌رسیده‌ انجام می‌دهند. همچنین ربات‌ها کاربردهای زیادی در زمینه امور نظامی و نیز عملیات امداد و نجات دارند.با این حال، چند سالی می‌شود رویکردی جدید برای ساخت ربات‌های اجتماعی و خانوادگی آغاز شده است. هدف نهایی از طراحی و تولید این ربات‌ها، کمک به انجام برخی کارهای روزمره و دشوار و در نتیجه،‌ افزایش رفاه و راحتی خانواده‌هاست. در این میان، آیدو(Aido) را می‌توان نخستین محصول از این دسته ربات‌ها دانست.

آیدو با ارتفاع حدود 91 سانتی‌متر، کاربردهای چندگانه‌ای در خانه دارد. آیدو دارای سامانه تشخیص زبان طبیعی انسان است و می‌تواند صحبت‌ها و دستورات شفاهی صاحبان خانه را بفهمد و اقدامی متناسب انجام دهد. برای نمونه، پس از برخاستن از خواب شاید دوست داشته باشید اخبار روز را مشاهده کنید. کافی است عبارت «چه خبر؟» را به آیدو بگویید تا فهرستی از آخرین اخبار روز یا جدیدترین اطلاعات درج شده در حسابتان در شبکه‌های اجتماعی روی نمایشگر ربات به نمایش درآید.
یکی از ویژگی‌های آیدو، پروژکتور آن است که می‌تواند تصاویری با کیفیتHD را روی سطوح مختلف خانه نظیر دیوار یا حتی میز آشپزخانه به نمایش درآورد. این قابلیت کاربردهای متعددی دارد. برای نمونه طی تماس تصویری با دوستان یا اقوام می‌توان تصویر نرم‌افزار ارتباطی را روی دیوار مشاهده کرد. اگر می‌خواهید غذایی جدید تهیه کنید، دیگر لازم نیست مدام به کتاب آشپزی مراجعه کنید، زیرا آیدو می‌تواند دستور تهیه غذا را به همراه تصاویر مرتبط روی میز آشپزخانه نمایش دهد.
سامانه تصویری آیدو بسیار هوشمند است و می‌تواند چهره افراد خانه را تشخیص و سپس اقداماتی متناسب را انجام دهد. برای نمونه با شناسایی چهره پدر خانواده که تازه از سر کار به خانه برگشته، می‌تواند برایش یک قطعه موسیقی ملایم پخش کند یا در صورت مشاهده عطسه کودک خانه، تصاویر مربوط به آن را به گوشی هوشمند مادر که بیرون از خانه است، ارسال کند.آیدو علاوه بر اینها می‌تواند ایمنی و حتی امنیت خانه را برقرار کند. این ربات به بخش‌های مختلف خانه می‌رود و به لطف انواع حسگرهایی که دارد، اطلاعاتی نظیر دما، میزان نور و اموری از این دست را به صورت آنی تهیه و به گوشی هوشمند صاحب خانه ارسال می‌کند. آیدو همچنین می‌تواند، هر نوع حرکت مشکوک یا حضور افراد غریبه را بسرعت شناسایی و هشداری به گوشی هوشمند پدر یا مادر خانواده ارسال کند. شارژ آیدو نیز برای کاربر دردسری ندارد، زیرا این ربات در صورت کم بودن شارژ خودش به سمت دستگاه شارژر می‌رود و انرژی مورد نیاز خود را تامین می‌کند. این ربات قرار است با قیمت 1499 دلار (حدود پنج میلیون و 329 هزار تومان) به بازار عرضه شود.

منبع: Tnews

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها
پروژه های در حال انجام

فروش بلیط هواپیما راه به راه

(0%)


وب سایت ساختمانی دوغآب

(20%)


طراحی سایت گروه رویش

(25%)


صنعت وار

(50%)


فروشگاه صحرا

(50%)


سردخانه شهروند

(50%)


سئوی سایت بانه کالا

(50%)


شبکه اجتماعی کافه چه

(60%)


فروشگاه اینترنتی زرجام

(60%)


گروه هنر عمران

(60%)


طراحی سایت وکیل

(60%)


طراحی سایت سوله املاک

(70%)


اپلیکیشن IOS کارناوب

(80%)


وکیل امیر رئیسیان

(90%)


اپلیکیشن سفر باتو

(90%)


فروشگاه اینترنتی ایران نیاز

(90%)


فروشگاه و اپلیکیشن هپی مپی

(90%)


بـاغ ویـلای پرند

(95%)