تراشه جدید اینترنت اشیا را همه‌گیر می‌کند

 

دانشمندان دانشگاه ام آی تی، موفق به طراحی یک تراشه باکیفیت شده‌اند که به محصولات همراه امکان می‌دهد الگوریتم‌های قدرتمند هوش مصنوعی را اجرا کنند و با دنیای اینترنت اشیا سازگار شوند.

به گزارش حوزه فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دی ان ای، این تراشه‌ها اجرای شبکه‌های عصبی مشابه با شبکه‌های عصبی مغز انسان را تسهیل می‌کنند. شبکه‌های مجازی یاد شده حاوی واحدهای ساده پردازش اطلاعات هستند که در مغز انسان‌ها هم نمونه‌هایی از آنها موجود است.

تا به حال تراشه‌های متنوعی برای تقلید از این نوع شبکه‌ها عرضه شده بود، نمونه‌های جدید آنها هم که بر روی محصولات همراه نصب می‌شوند می‌توانند تا 200 هسته مرکزی داشته باشند و همراه با واحدهای متناسب پردازش یک شبکه توزیع اطلاعات پردازش شده را به وجود آورند.

تراشه جدید عرضه شده توسط دانشگاه ام آی تی، قادر به اجرای قدرتمندانه شبکه های عصبی مذکور است که کارآیی آن از تراشه‌های قبلی همراه موسوم به mobile GPU ده برابر بیشتر است. در نتیجه می توان از وسایل همراه مجهز به این تراشه برای انجام فعالیت‌های سنگین هوش مصنوعی یا اجرای الگوریتم‌های آموزش خودکار به رایانه‌ها و ... استفاده کرد.

مزیت این کار بی‌نیازی از انتقال و آپلود دستی اطلاعات به‌منظور به روز کردن سیستم های همراه و فرایندهای در حال اجرا بر روی آنهاست.  این فرایند که به آموزش دقیق یا Deep learning شهرت یافته تر زمینه‌های مختلفی مانند شناسایی اشیا، شناسایی چهره و صدا و ... کاربرد دارد.

با افزوده شدن Deep learning به گوشی‌های همراه یا دیگر محصولات همراه می‌توان بدون دسترسی به وای – فای هم از قابلیت‌های متنوعی بهره‌مند شد، زیرا سیستم از هوش کافی برای فهم خودکار و اجرای بسیاری از فرایندها برخوردار است.

تراشه جدید که 'Eyeriss  نام دارد بر روی خودروها، لوازم‌خانگی، در سازه‌های مهندسی، کارخانه‌ها و ... و در کنار حسگرهای ارسال‌کننده داده و اطلاعات به سرورهای شبکه‌ای هم قابل‌استفاده است و لذا در آینده در دنیای اینترنت اشیا هم نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

منبع خبرگزاری فارس

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها
پروژه های در حال انجام

فروش بلیط هواپیما راه به راه

(0%)


وب سایت ساختمانی دوغآب

(20%)


طراحی سایت گروه رویش

(25%)


صنعت وار

(50%)


فروشگاه صحرا

(50%)


سردخانه شهروند

(50%)


سئوی سایت بانه کالا

(50%)


شبکه اجتماعی کافه چه

(60%)


فروشگاه اینترنتی زرجام

(60%)


گروه هنر عمران

(60%)


طراحی سایت وکیل

(60%)


طراحی سایت سوله املاک

(70%)


اپلیکیشن IOS کارناوب

(80%)


وکیل امیر رئیسیان

(90%)


اپلیکیشن سفر باتو

(90%)


فروشگاه اینترنتی ایران نیاز

(90%)


فروشگاه و اپلیکیشن هپی مپی

(90%)


بـاغ ویـلای پرند

(95%)