بهترین روش های استفاده از انیمیشن در طراحی UI

نظرتان درمورد استفاده از انیمیشن در طراحی UI چیست؟ در ادامه به بررسی بهترین روش های استفاده از انیمیشن در طراحی UI در وب و اپلیکیشن می پردازیم.

تا به حال با خودتان فکر کرده اید که برای جذب کاربران بیشتر به وب سایت و یا اپلیکیشنتان باید چه کاری انجام دهید؟ مطمعنا باید وب سایت و یا اپلیکیشن شما یک تفاوت خاص با دیگر وب سایتها و یا اپلیکیشنهای  رقبایتان در طراحی UI و ایجاد حس خوب در کاربر داشته باشد، اما این تفاوت خاص چیست؟

 

استفاده از انیمشین در طراحی UI وب سایت و اپلیکیشن

 

استفاده از انیمیشن در طراحی UI وب سایت و اپلیکیشنتان میتواند روشی متفاوت برای جذب کاربران بیشتر باشد. استفاده از انیمیشن در طراحی UI وب سایت و اپلیکیشن روشی است که وب سایت و اپلیکیشن را از حالت بی روح درمیاورد و حس خوبی را به کاربر می دهد تا جایی که کاربر زمان بیشتری را در وب سایت شما سپری کند، این گفته طبق آمار ثابت شده از کاربرانی است که بیشتر در وب سایتهایی که در طراحی UI آنها از انیمیشن استفاده شده است مانده اند تا دیگر وب سایتها .

 

چرا کاربران از انیمیشن در طراحی UI استقبال بیشتری می کنند؟

 

پاسخ به این سوال یک پاسخ علمی است، طبق قوانین فیزیک چشمان انسان به یک شیء که در حال حرکت است نسبت به یک شیء دیگر که ثابت است انعطاف بیشتری نشان می دهد. و این یکی از مزایای انیمیشن است که همواره احساس خوبی را به کاربر منتقل می کند.

همانطور که قبلا هم گفتیم  استفاده از انیمیشن در طراحی UI وب سایت و یا اپلیکیشن با هدف جذب کاربران بیشتر و ایجاد حس خوب در کاربران است اما فکر میکنید اگر در هر جایی از وب سایت یا اپ از انیمیشن استفاده کنید این روش باز هم جوابگو خواهد بود؟ آیا باز هم کاربر حس خوبی خواهد داشت و خسته نمیشود؟ استفاده از انیمیشن در طراحی UI باید براساس اصول خاص خود باشد، درست است که انیمیشن روشی فوق العاده جالب و متفاوت است اما استفاده زیاد از آن در هر جایی از اپلیکشین و یا وب سایت باعث خستگی کاربر میشود.

در ادامه اصول استفاده از انیمیشن در طراحی UI وب سایت، اپ  و درمورد بهترین روش ها و محل های استفاده از انیمیشن در طراحی UI  توضیح خواهیم داد.

 

بهترین روش های استفاده از انیمیشن در طراحی UI

 

1. استفاده از انیمیشن در FeedBack

FeedBack  اثر خوبی در کاربر ایجاد می کند، FeedBack اطلاعاتی است که سیستم از عملکرد کاربر دریافت می کند و نشان می دهد که یک فرایند برای کاربر موفقیت آمیز بوده است یا نه؟ برای بهتر متوجه شدن مفهوم FeedBack  بهتر است به این مثال توجه کنید: برای مثال قصد دارید از یک فروشگاه اینترنتی کالایی را خریداری کنید و میخواهید ببینید که از محصول X چه تعداد موجود است و بر روی گزینه ی موجود کلیک می کنید تا فقط تعدادی که از آن محصول موجود است به شما نمایش داده شود، کلیک کاربر بر روی گزینه ی موجود نوعی FeedBack به حساب می آید، درواقع هر کلیکی که کاربر بر روی یک Object یا شیء داشته باشد که طی آن فرایندی به سیستم ارسال شود و یا بهتر است بگوییم به سیستم دستوری داده شود که این کار را برای من انجام بده نوعی FeedBack  به حساب می آید.

 

شما میتوانید از یک دکمه انیمیشنی برای FeedBack در وب سایت و یا اپلیکیشنتان استفاده کنید.

از انیمیشن برای نمایش خطا و تلاش مجدد کاربر استفاده کنید، برای مثال، هنگامی که کاربر Username و یا Password خود را اشتباه وارد می کند برای اطلاع دادن به او و درخواست تلاش مجدد از او میتوانید از انیمیشن استفاده کنید.

 

 

 

 

شما همچنین میتوانید احساسات کاربر را تقویت کنید، برای مثال زمانی که یک دکمه ی تایید در پایین یک فرم قرار می دهید با استفاده از انیمیشن به کاربر نشان دهید که فرایند تایید مشخصاتی که در فرم وارد کرده است موفقیت آمیز بوده است.

2. استفاده از انیمیشن برای تغییر وضعیت

 

هیچ احساسی غیرطبیعی تر از یک تغییر ناگهانی و عوض شدن حالت وب سایت و یا اپ به حالت دیگر نیست. تغییر شرایط بسیار کاربرپسند است به خصوص در وب. شما میتوانید تغییرات ناگهانی را با یک انیمیشن ایجاد کنید تا کاربر به خوبی متوجه این تغییرات شود و لذت ببرد.

 

 

 

 

همچنین میتوانید با استفاده از انیمیشن تغییر در View را در اپلیکیشنتان اعمال کنید و به کاربر نمایش دهید.

 

با استفاده از انیمیشن میتوان کاری کرد که یک شیء یا Object در وب سایت و یا اپلیکیشن پس از نمایش، پنهان شود. مانند باز و بسته شدن منو کشویی و یا Drawable Menu  در اپلیکیشن.

 

 

 

 

3. استفاده از انیمیشن برای نشان دادن فرایند پردازش

 

فرایند آپلود و یا دانلود کردن یک فایل داخل وب سایت، گزینه ی خوبی است تا  برای نمایش آن از یک انیمیشن کاربردی استفاده کنید. نوار بارگذاری انیمیشنی روش زیبایی برای نشان دادن انجام یک فرایند یا پردازش است، همچنین فرایند دانلود که با مشکل مواجه میشود و اصطلاحا Fail  میشود را میتوان با انیمیشن نشان داد.

 

 

 

 

حتی میتوانید هنگام Refresh شدن صفحات وب سایت و یا اپلیکیشن هم  از انیمیشن استفاده کنید .

 

 

 

با توجه به تمامی توضیحاتی که درمورد میزان اهمیت استفاده از انیمیشن در وب سایت و اپلیکیشن دادیم میتوانید انیمیشن را به عنوان یک Tour Leader یا راهنمای تور در نظر بگیرید که وب سایت شما را بدون اینکه کاربر سردرگم بشود به او معرفی می کند. با تمامی مزایایی که انیمیشن دارد بسیاری از برنامه نویسان انیمیشن را تنها یک عنصر زیبا و تزئینی می دانند درصورتی که انیمیشن فقط یک عنصر زیبا نیست و همانطور که گفته شد مزایای بسیاری دارد به گونه ای که استفاده از آن در طراحی UI برای درک موثر و ارتباط ضروری می باشد. امیدواریم اگر شما هم چنین تفکر اشتباهی دارید آن را اصلاح کنید و از انیمیشن در طراحیUI  وب سایت و اپلیکیشنتان استفاده کنید و باعث جذب کاربران بیشتری شوید.به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
غزاله شریفی لیسانس برنامه نویسی تحت وب، دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و فن آوری ، مترجم و نویسنده مقالات کارناوب

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
  • L

    lvl3hdi

    Perfect (like) 1 0

خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها
پروژه های در حال انجام

فروش بلیط هواپیما راه به راه

(0%)


وب سایت ساختمانی دوغآب

(20%)


طراحی سایت گروه رویش

(25%)


صنعت وار

(50%)


سردخانه شهروند

(50%)


سئوی سایت بانه کالا

(50%)


شبکه اجتماعی کافه چه

(60%)


فروشگاه اینترنتی زرجام

(60%)


گروه هنر عمران

(60%)


طراحی سایت وکیل

(60%)


طراحی سایت سوله املاک

(70%)


اپلیکیشن IOS کارناوب

(80%)


وکیل امیر رئیسیان

(90%)


اپلیکیشن سفر باتو

(90%)


فروشگاه اینترنتی ایران نیاز

(90%)


فروشگاه و اپلیکیشن هپی مپی

(90%)


بـاغ ویـلای پرند

(95%)