بهترین روش های طراحی فوتر وب سایت

با ما همراه باشید تا شما را با فوتر وب سایت، هدف از طراحی و مهم ترین ویژگی ها و امکاناتی که باید در آن قرار بگیرد آشنا کنیم.

 

کاربر از وب سایتی بازدید می کند و از جهات مختلف (گرافیک، امکانات، سرعت و ... ) آن وب سایت را می سنجد و در آن به دنبال نام و نشانی از شرکت و یا مجموعه طراحی کننده وب سایت می گردد تا به آخرین قسمت سایت یعنی فوتر میرسد و در آنجا علاوه بر اینکه لینک وب سایت مجموعه ی طراحی کننده وب سایت را مشاهده می کند از امکانات و ویژگی های دیگری که در فوتر وب سایت قرار گرفته است استفاده می کند که ما در این مقاله به مهم ترین و بهترین ویژگی ها و لینکهایی که در طراحی فوتر وب سایت استفاده میشود اشاره خواهیم کرد اما قبل از همه ی اینها بهتر است که با مفهوم فوتر در قالب وب سایت آشنا شوید.

  1. قسمت بالایی یک وب سایت که در آن تصویر، لوگو و ... . قرار می گیرد که به آن Header گفته میشود.
  2. قسمتی که مطالب سایت در آن قرار می گیرد که به آن Content گفته میشود.
  3. قسمت های کناری یک وب سایت که جایگاهی برای تبلیغات می باشند و به آنها Sidebar گفته میشود (Sidebar راست و Sidebar چپ).
  4. آخرین قسمت یک وب سایت هم، فوتر می باشد که ویژگی ها و لینکهای مهمی مانند سایت مپ، شبکه های اجتماعی و ... را شامل میشود که در این مقاله به طور کامل به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

طراحی فوتر وب سایت به بالا رفتن اطلاعات کاربران و بازدیدکنندگان سایت و همچنین به اهداف تجاری شرکتهای طراح کمک می کند.

طراحی فوتر وب سایت اهمیت بالایی دارد چون توسط کاربران زیادی دیده میشود. طبق تحقیقاتی که ChartBeat بر روی بازدید های 25 میلیون وب سایت انجام داده است، اکثر کاربران قبل از لود شدن کامل صفحه ی اصلی وب سایتها ابتدا به سراغ فوتر آنها می روند.

 

 

چطور باید فوتر یک وب سایت را طراحی کرد؟

در این بخش به بهترین ویژگی ها و امکاناتی که باید در فوتر وب سایت قرار بگیرد اشاره خواهیم داشت.

 

1.کپی رایت

اگر فوتر وب سایت شما دارای یک المنت باشد، آن المنت مطمعنا سال به اتمام رسیدن طراحی سایتتان و یا کپی رایت می باشد. که این، نشان دهنده ی ضعیف بودن فوتر وب سایت شماست.

 

2.سایت مپ

سایت مپ اولین المنت رایجی است که در فوتر وب سایتها قرار می گیرد. طبق تحقیقات این نوع لینک جزء لینکهایی است که کاربران به ندرت بر روی آن کلیک می کنند.


مطلب مرتبط : همه چیز درمورد سایت مپ


 

3.Privacy Policy

Privacy Policy دومین المنت رایجی است که در فوتر وب سایتها قرار می گیرد. که معمولا کاربر را به صفحه ای منتقل می کند که در آن توضیحاتی درمورد اطلاعات، امکانات سایت و نحوه ی استفاده از آنها را می دهد.

 

 

4.تماس با ما

گزینه ی تماس با ما معمولا در منوی اصلی سایت قرار دارد که در طراحی بعضی از فوترها هم قرار می گیرد. لینک تماس با ما باید انتقال دهنده ی کاربر به صفحه ای باشد که دارای فرم تماس باماست. نه لینک آدرس ایمیل. قرار دادن آدرس ایمیل در فوتر وب سایت یکی از اشتباهات در طراحی فوتر می باشد درصورتی که شما به جای آدرس ایمیلتان از فرم تماس با ما استفاده کنید این فرم میتواند به اتوماسیون بازاریابی و سیستم های دیگر متصل شود و کسب و کار شما را گسترده تر کند علاوه بر این امکانات بسیاری را برای کاربران سایتتان فراهم میکند درصورتی که آدرس ایمیل نمیتواند این امکانات را برای شما و کاربرانتان فراهم کند.

 

 

5.آیکون شبکه های اجتماعی

کاربران به شبکه های اجتماعی علاقه خاصی دارند، مخصوصا در کشور ما. بنابراین شما میتوانید از همین مسئله به نفع خودتان استفاده کنید و آیکونهای شبکه های اجتماعی شرکت، مجموعه و یا سازمان خود را مانند تلگرام، فیسبوک، اینستاگرام و یوتیوب را در فوتر وب سایتتان قرار دهید.

تا به حال با خود فکر کرده اید که چرا طراحان وب سایت هیچ وقت از آیکونهای شبکه های اجتماعی در Header وب سایت استفاده نمی کنند؟ چون Header اولین قسمت از قالب یک وب سایت است که توسط کاربران دیده میشود و بعد از اینکه کاربر وارد وب سایت شود با دیدن آیکونهای شبکه های اجتماعی بر روی Header سریعا بر روی آنها کلیک می کند و وارد آنها میشود بنابراین زمان خیلی کمی در سایت شما می چرخد. به همین دلیل طراحان وب سایت از آیکونهای شبکه های اجتماعی در فوتر وب سایت که بهترین بخش از قالب یک وب سایت است استفاده می کنند تا کاربر بعد از گذراندن یک زمانی در سایت و چرخیدن در آن به فوتر وب سایت رفته و  بر روی  آیکونهای شبکه های اجتماعی کلیک کند.

طبق تحقیقاتی که بر روی پنجاه وب سایت بازاریابی انجام شده است، حدود 72 درصد از این وب سایتها از آیکونهای شبکه های اجتماعی در فوتر وب سایت خود استفاده کرده اند.


مطلب مرتبط : بازاریابی شبکه های اجتماعی


 

6.ورود

لینک ورود کاربران معمولا در Header وب سایت قرار می گیرد اما قرار دادن لینک ورود در فوتر وب سایت هم میتواند جالب باشد. اما تفاوتی که بین قرار دادن لینک ورود در Header با قرار دادن لینک ورود در فوتر وب سایت است چیست؟

اکثر کاربران زمانی که وارد وب سایتی می شوند و لینک ورود را بر روی  Header وب سایت می بینند بر روی آن کلیک نمی کنند اما زمانی که کاربر مقداری در سایت بچرخد و به خوبی با آن آشنا شود درصورتی که محتوای وب سایت برایش جذاب باشد در نهایت صفحه را اسکرول می کند و در فوتر وب سایت بر روی ورود کلیک می کند که البته برای وارد شدن نیاز به ثبت نام دارد. بنابراین شما توانستید با یک تیر دو نشان بزنید یعنی با قرار دادن لینک ورود در فوتر وب سایت باعث شدید که کاربر هم بر روی لینک ورود کلیک کند و هم در وب سایتتان ثبت نام کند.

 

 

7.سرچ

اگر کاربر نتواند گزینه ی سرچ را در Header وب سایت و یا  هر جای دیگر از وب سایت ببیند مطمعنا آن را در فوتر وب سایت می بیند. شما با قرار دادن سرچ در فوتر وب سایت میتوانید به کاربر کمک کنید تا آنچه که در وب سایت شما میخواهد را جستجو کند.

 

 

8.تصویر

اگر شما واقعا دوست دارید که فوتری زیبا داشته باشید میتوانید در آن یک تصویر در مقیاس کوچک قرار دهید که این کار باعث میشود فوتری متفاوت از دیگر فوتر ها در سایر وب سایتها داشته باشید. برای مثال اگر از گزینه ی درباره ما در فوتر وب سایت استفاده کردید میتوانید عکسی از خود و همکارانتان را در آن قرار دهید.

 

 

9.گالری تصاویر

شما میتوانید به جای قرار دادن یک عکس در فوتر وب سایت از یک گالری کوچک برای نمایش تصاویر شرکت و یا ابعاد مختلف از محل کارتان در فوتر وب سایت استفاده کنید که کاربر با کلیک بر روی هر یک از تصاویر در گالری بتواند مقیاس بزرگتری از آن عکس را مشاهده کند.

 

 

10.لوگو

فوتر وب سایت محل مناسبی برای قرار دادن عکس و یا لوگویی از برند مجموعه و یا شرکت شما می باشد که میتوانید با استفاده از آن برندتان را هم تقویت کنید.


مطلب مرتبط : مهم ترین اصول طراحی لوگوی زیبا برای سایت


 

 

11.لوگوی مشتریانتان

شما میتوانید از بیش از یک لوگو در فوتر وب سایتتان استفاده کنید، یعنی علاوه بر قرار دادن لوگوی مجموعه و یا شرکتتان برای تثیبت برندتان میتوانید از لوگوی انجمن ها و مشتریانتان هم در فوتر وب سیاتتان استفاده کنید تا کاربران با دیدن وب سایت شما بدانند که با چه شرکتهایی همکاری داشته اید.

 

 

12.نظر مشتریان درمورد وب سایت

قرار دادن یک نظر مثبت از زبان یکی از کاربران درمورد وب سایتتان در فوتر میتواند کاری جالب باشد که علاوه بر تثبیت وب سایت، کاربران دیگر را نیز راهنمایی می کند.

 

13.آخرین مقالات

اگر شما در بازاریابی محتوا شخصی فعال هستید و هر روز محتوای وب سایتتان را بروز رسانی می کنید بهتر است که لینک  آخرین و جدید ترین مقالات و مطالب سایتتان را در فوتر قرار دهید تا کاربر با کلیک بر روی هر کدام از لینکها به صفحه ی مربوط به آن مقاله و یا مطلب منتقل شود. البته این امر در بحث بهینه سازی وب سایت بسیار موثر می باشد چون باعث میشود کاربر زمان طولانی را در وب سایت شما سپری کند.


مطلب مرتبط : سئو و کاربرد آن در طراحی سایت چیست؟


 

 

14.ویدیو

ویدیو، ابزاری برای متقاعد کردن کاربر در وب سایتها می باشد که اکثر کاربران تماشای ویدیو و گالری تصاویر را به خواندن متن های طولانی ترجیح می دهند و به آن علاقه مندند بنابراین شما میتوانید از یک ویدیو خوش آمد گویی به کاربر در فوتر وب سایتتان استفاده کنید.

 

 

توجه داشته باشید که استفاده از مواردی که در این مقاله به آنها پرداختیم به تنهایی کافی نیست، علاوه بر استفاده از این موارد در فوتر وب سایت باید به رنگ پس زمینه فوتر و نوشته ها هم توجه داشته باشید تا باعث خستگی کاربر نشود برای مثال اگر دوست دارید رنگ نوشته های شما سفید باشد بهتر است رنگ پس زمینه فوتر شما تیره باشد تا نوشته ها، لوگو و یا هر موردی که در فوتر استفاده می کنید بهتر دیده شود.به مطلب ارائه شده امتیاز بدهید


منبع : orbitmedia

Arun
غزاله شریفی لیسانس برنامه نویسی تحت وب، دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و فن آوری ، مترجم و نویسنده مقالات کارناوب

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها