مهم ترین اصول طراحی UX چیست؟

User Experience و یا UX اصطلاحی است که شاید بارها آن را شنیده و لمس کرده باشید ولی به طور کامل با مفهوم و اصول آن آشنا نباشید اما از این لحظه به بعد و با خواندن این مقاله میتوانید با مفهوم UX و اصول آن آشنا شوید.

 

UX ، UI نیست

UI و یا User Interface  به سیستم رابط کاربری اشاره دارد برای مثال منوی تنظیمات آیفون یک UI است. اما در مقابل،  UX و یا  User Experience درمورد احساسات کاربر نسبت به کار کردن او با UI است برای مثال رضایت و احساس کاربر در هنگام کار با منوی تنظیمات آیفون، یک UX  می باشد.

به طور کلی UX، نتایج احساساتی است که کاربر از کار کردن با UI بدست می آورد. طراحان UX به خوبی با احساسات و الگوهای رفتاری کاربران آشنا هستند چون UX تاثیرات فوق العاده مهمی بر کاربران می گذارد تا جایی که کاربر تصمیم میگیرد در سایت بماند و یا نه ... .


مطلب مرتبط : تفاوت UI و UX در طراحی چیست؟


 

 

 

UX فقط طراحی وب سایت نیست

طراحی وب سایت، تنها بخش کوچکی از UX می باشد. هر نوع احساسی که کاربر نسبت به طرح، محصول و حتی مکانی که می بینید داشته باشد یک UX است.

 

UX ترکیبی از هنر و علم است

درصورتی که یک طراح سایت باشید شناخت این مسئله که چگونه UX میتواند ترکیبی از علم و هنر باشد به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانید طرحتان را پردازش کنید و راه حل مسائلی که از پردازش طرحتان بدست می آید را پیدا کنید.

UX علمی است که سناریو و تئوری حل یک مسئله را برای طراح روشن می کند که چگونه باید مسئله را حل کند. برای مثال یک سایت قدیمی فروشگاهی به علت قدیمی بودن به بخش فروش لطمه میزند، در این زمان طراح با بروز رسانی طرح این وب سایت، احساسات و حالات کاربران را نسبت به سایت با استفاده از رنگها، اصلاح نوع نوشتار و  ... برمی انگیزد.

 

UX نشان دهنده ی برند

شما به عنوان یک طراح UX باید با هویت برندی که مشتری دارد به طور کامل آشنایی داشته باشید، چون فقط در این حالت است که به خوبی میتوانید متوجه نیازهای مشتری شوید. مطمئن باشید که پاسخ به سوالاتی که درمورد هویت برند مشتری در ذهنتان ایجاد میشود برنامه ای منظم برای حرکت به سمت جلو را برای شما ایجاد می کند.

 

طراحی UX برای کاربر

طراحان UX گاهی اوقات طرحی را طراحی میکنند که تمامی انتظارات کاربر را برآورده می کند اما نمیتواند نیازهای کاربر را رفع کند چون انتظاراتی که کاربر دارد با نیازهای او متفاوت است، زمانی که یک کاربر از سایتی بازدید می کند و در آن احساس راحتی میکند مطمعنا توقع دارد سایتی که خودش میخواهد هم به این شکل باشد و این انتظاراتی است که کاربر دارد اما در مقابل کاربر یکسری نیازها هم دارد مانند رنگبندی جذاب ، نوع فونتها و ...

شما به عنوان یک طراح UX برای اطمینان از درست بودن کار باید دستورالعمل هایی برای طراحی محور بیاموزید. یک قانون خوب برای شروع، جستجوی انواع مختلفی از کاربران و نحوه ی کار کردن آنها با سایت می باشد. باید بفهمید که هر نوع کاربر با توجه به بازه ی سنی که دارد به چه شکل با سایت کار می کند؟

 

 

از خودتون بپرسید، کاربر داخل سایت چه کاری انجام می دهد؟

همیشه قبل از حل یک مسئله باید صورت مسئله را به خوبی درک کرده باشید. شما به عنوان یک طراح UX باید حرکات و تجربیات کاربر در سایت را بررسی کنید. از خودتان بپرسید این سایت با این طراحی چه تاثیری بر روی کاربر خواهد گذاشت؟ چه طرحی درست و چه طرحی اشتباه است؟ میتوانید تا حدودی از نظر کاربرانی که با سایت کار کرده اند هم استفاده کنید و ببینید طرح شما چه تاثیری بر روی آنها داشته است؟

 

تاثیر محتوا

UX تنها کلیک کاربر بر روی آیکونها و یا رنگ صفحات نیست، چیزهای دیگر مانند محتوا، شکل نوشتاری، ویدیوها و تصاویر هم جزء UX است. هنوز هم طراحان زیادی تیم محتوا و توسعه ی وب سایت را مدیریت می کنند و از استراتژی خاصی برای قرار دادن محتوا استفاده می کنند چون سایتی که محتوای مناسبی ندارد  بلااستفاده و ناکارآمد است.

 

در کارهایتان تناقض نداشته باشید

یکی از بزرگترین مشکلات طراحان UX داشتن تناقض در کارشان است، بعضی از طراحان UX سعی دارند با به خرج دادن خلاقیت طرح زیبایی را طراحی کنند اما به مسئله ی هماهنگی بین طرح و رنگ توجهی ندارند و طرحی متناقض را طراحی می کنند که تاثیر جالبی بر روی کاربر نخواهد داشت حتی ممکن است باعث شود تا کاربر گیج شود.

 

ممکن است تصمیم داشته باشید که یک طراح UX خوب باشید که برای یک وب سایت طرحی جذاب طراحی کنید البته باید به اصول این کار مانند  هر کار دیگری که برای خود ترفندها و اصولی دارد توجه داشته باشید. شما با توجه به اصولی که در این مقاله به آن پرداختیم میتوانید طرحی تاثیرگذار طراحی کنید.به مطلب ارائه شده امتیاز بدهید


منبع : webdesignerdepot

Arun
غزاله شریفی لیسانس برنامه نویسی تحت وب، دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و فن آوری ، مترجم و نویسنده مقالات کارناوب

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها