سرور مجازی اختصاصی (VPS)

در این مقاله قصد داریم درمورد سرور مجازی و سرور اختصاصی، تفاوت این دو سرور با یکدیگر و مزایای سرور مجازی مطالبی را مطرح کنیم.

 

سرور اختصاصی چیست؟

در ابتدا برای درک بهتر سرور مجازی و عملکرد آن بهتر است بدانیم سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی به این معنا است که شما یک سخت افزار کامل را اجاره کنید که امنیت و منابع اختصاصی را برای شما به ارمغان می آورد، حریم خصوصی شما را حفظ می کند و در هنگام استفاده از فضا، قدرت پردازش و دیگر منابع سخت افزاری با وب سایت دیگری اشتراک ندارید.

 

سرور مجازی اختصاصی (VPS) چیست؟

سرور مجازی اختصاصی یا VPS (Virtual Private Server) که به آن VDS (Virtual Dedicated Server) هم گفته میشود به کاربر امکان کنترل بیشتری بر روی منابع و هاست را میدهد.

این نوع سرور شرایطی شبیه به سرور اختصاصی را برای کاربر فراهم می کند با این تفاوت که از لحاظ سخت افزاری، سرور اختصاصی سخت افزار خود را بین VPS ها به اشتراک می گذارد که این اشتراک به سرعت استفاده از هارد دیسک و میزان پردازش CPU محدود میشود. با یک مثال این مفهوم را بهتر درک کنید، شهرکی را در نظر بگیرید که در آن حدود 20 آپارتمان وجود دارد در این شهرک درمانگاه، فروشگاه، مدرسه و ... نیز می باشد، هرکدام از آپارتمانها فضایی از این شهرک را اشغال کرده اند ولی به صورت اشتراکی از امکانات این شهرک نظیر درمانگاه، فروشگاه، مدرسه و ... استفاده می کنند درواقع شهرک همان سرور اختصاصی است و هر آپارتمان یک سرور مجازی یا VPS می باشد که فضایی از شهرک یا همان سرور اختصاصی را اشغال کرده و به صورت اشتراکی از امکانات شهرک که همان منابع سرور اختصاصی هستند استفاده می کنند

 

مزایای سرور مجازی اختصاصی (VPS) چیست؟

 • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد
 • تنظیمات VPS نسبت به تنظیمات سرور اختصاصی خیلی ساده تر و راحت تر می باشد.
 • به دلیل تقسیم شدن منابع سخت افزاری با استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی در زمان استفاده از VPS ، وب سایت روی آن کمتر در معرض خطرات امنیتی و مشکلات قرار می گیرد.
 • امکان نصب، اجرا و اصلاح نرم افزارهای خاص بر روی سرور مجازی وجود دارد.
 • در سرور مجازی دسترسی به پیکربندی سرور و انجام تنظیمات خاص و پیشرفته به راحتی امکان پذیر است.
 • در سرور مجازی امکان سفارشی سازی سیستم عامل و کنترل پنل بر حسب نیاز نیز امکان پذیر می باشد.


به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
غزاله شریفی لیسانس برنامه نویسی تحت وب، دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و فن آوری ، مترجم و نویسنده مقالات کارناوب

 • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
 • س

  سارا

  مطالب مختصرومفید وخیلی عالی بود۰ 3 0

خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها