آشنایی با طراحی واکنش گرا و انطباق گرا

در حال حاضر اکثر سفارش دهندگان وب سایت، سفارش یک وب سایت واکنش گرا را می دهند. در سالهای اخیر این مفهوم کاملا جای خودش را پیدا کرده است و با گسترش استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت ها، لزوم استفاده از این نوع طراحی بیش از پیش احساس می شود.

با ایجاد طراحی واکنش ­گرا، مفهوم جدیدی به نام طراحی انطباق ­گرا وارد دنیای طراحی وب سایت شد، هدف از طراحی انطباق­ گرا هم مثل طراحی واکنش گرا، نمایش بهتر در نمایشگرها و دستگاه­ های گـوناگون می باشد. امـا در عـین حال ایـن دو در عـمل و نحوه اجرا دارای تفاوت هایی می باشند و همین موضوع سبب می شود که طراحان وب سایت،فقط یکی را انتخاب کنند.

 

تفاوت طراحی واکنش­ گرا و انطباق­ گرا

طراحی واکنش­ گرا سمت کاربر است. یعنی همه ی صفحات به مرورگر دستگاه منتقل می شود و مرورگر تشخیص می دهد که با توجه به  ابعاد پنجره، وب سایت چطور نمایش داده شود.

طراحی انطباق­ گرا سمت سرور است. یعنی قبل از اینکه صفحه منتقل شود سرور ویژگی ­های دستگاه را تشخیص می دهد و نسخه ای از سایت را لود می کند که برای آن ابعاد و ویژگی ­ها بهینه شده است.  

 

 

به بیان ساده تر تفاوت اصلی آنها این است که در طراحی واکنش ­گرا مرورگر وظیفه نمایش صحیح سایت را برعهده دارد ولی در طراحی انطباق­ گرا سرور تشخیص می دهد که کدام نسخه از سایت با توجه به دستگاه تقاضا کننده باید ارائه شود. همچنین در طراحی واکنش­ گرا میزان اطلاعاتی که برای کاربر نهایی دانلود می شود خیلی بیشتر از میزان اطلاعاتی است که در طراحی انطباق ­گر برای کاربر نهایی دانلود می شودهمین امر سبب می شود سایت­ هایی که بر اساس طراحی انطباق ­گرا طراحی شده اند معمولا سریعتر از سایت­های واکنش ­گرا باشند. همچنین در طراحی انطباق­ گرا از چندین قالب برای یک وب سایت استفاده می شود اما در طراحی واکنش­ گرا تنها یک قالب انعطاف پذیر وجود دارد.

 

در طراحی انطباق­ گرا برای شش اندازه معمول عرض صفحه باید طراحی انجام گیرد: 320 / 480 / 760 / 960 / 1200 / 1600 و در نتیجه برای این نوع طراحی باید زمان بیشتری را صرف کنیم و در مقابل هم طراحی واکنش ­گرا پیچیده تر است زیرا برای اجرای مطلوب آن شما باید استفاده از Media Query  ها را به خوبی بلد باشید.

 

مزایای طراحی انطباق­ گرا

 

عملکرد بهتر: با توجه به روش ارائه به کاربران سریعتر و موثرتر است. 

انعطاف پذیری بیشتر: انجام تغییرات بدون تغییر کل سایت امکان پذیر می باشد. مثلا اگر یک گزینه برای کاربران اندروید کار نمی کند، فقط کافی است نسخه مربوط به این سیستم عامل را تغییر دهید.

کار روی طراحی و محتوا با جزئیات بیشتر: با توجه به اینکه سایت شما برای دستگاه­ های مختلف طراحی می شود، می توانید روی طراحی با جزئیات بیشتری کار کنید. مثلا نوع تعهد کاربران به وب سایت. شما قادر خواهید بود این موارد را برای هر دستگاه به صورت انحصاری طراحی کرده و برای کاربران وب سایت خود تجربه های نابیرا به وجود آورید.

 

تصمیم نهایی با شماست

اینکه شما به عنوان یک طراح یا سفارش دهنده  وب سایت کدام روش را انتخاب کنید جواب مشخصی ندارد و مهم­ترین موضوع برای این انتخاب کاربران نهایی وب سایت و نوع فعالیت شماست. اگر شما دقیقا بدانید هدف شما چه کسانی هستند و چه دستگاه هایی وب سایت شما را مشاهده می کنند، می توانید به پاسخ این پرسش نزدیک تر شوید. البته در این مورد از تجربه و دانش افراد متخصص هم استفاده کنید. با توجه به اینکه طراحی انطباق ­گرا به کار مداوم نیازمند دارد و نسبت به طراحی واکنش­ گرا باید زمان و هزینه بیشتری برای آن صرف کرد، اگـر شـما بودجه لازم را نـدارید پـس مجبور هستید طـراحی واکنش ­گرا را انـتـخاب می کنید. البته بهتر است در صورتی که شرایط زیر وجود داشته باشد از طراحی انطباق­ گرا استفاده کنید:

♦   استفاده از تجربه های دستگاه خاصی برایتان ضرورت داشته باشد.

♦   شما توانایی ساخت تجارب متفاوتی را برای هر دستگاهی داشته باشید.

شما از نظر فنی و هزینه ای توانایی مدیریت و نگهداری قالب­ها و منابع انطباق­ گرا را داشته باشید. 

 

اما به عنوان نکته پایانی، شما باید به اطلاعات دستگاه­ های مختلف دسترسی داشته باشید، اگر این اطلاعات نشان بدهند که هفتاد درصد کاربران شما از یک نوع دستگاه استفاده می کنند پس رابط کاربری انطباق ­گرا برای کار شما مناسب نیست و بهتر است از طراحی واکنش­ گرا استفاده کنید. به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
مهدی جعفری بنده هر از چند گاهی به خاطر علاقه در نویسندگی ، مطالبی در مورد خدمات طراحی سایت در وب سایت رسمی کارناوب قرار می دهم ، امیدوارم برای شما مفید واقع شود.

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها
پروژه های در حال انجام

فروش بلیط هواپیما راه به راه

(0%)


forever1978

(0%)


برگ سبز

(0%)


وب سایت ساختمانی دوغآب

(20%)


طراحی سایت گروه رویش

(25%)


صنعت وار

(50%)


سردخانه شهروند

(50%)


سئوی سایت بانه کالا

(50%)


شبکه اجتماعی کافه چه

(60%)


فروشگاه اینترنتی زرجام

(60%)


گروه هنر عمران

(60%)


طراحی سایت وکیل

(60%)


طراحی سایت سوله املاک

(70%)


اپلیکیشن IOS کارناوب

(80%)


وکیل امیر رئیسیان

(90%)


اپلیکیشن سفر باتو

(90%)


فروشگاه اینترنتی ایران نیاز

(90%)


فروشگاه و اپلیکیشن هپی مپی

(90%)


بـاغ ویـلای پرند

(95%)