نرم افزار شیرپوینت (SharePoint) چیست؟

نرم افزار شیرپوینت شرکت مایکروسافت یک بستر نرم افزاری تحت وب است. اولین نسخه از شیرپوینت در سال 2001 منتشر شد. نسخه‌های اولیه این نرم افزار بیشتر برای مدیریت محتوا و مدیریت اسناد مورد استفاده قرار می گرفت. اما نسخه های جدید شیرپوینت قابلیت¬های فراوانی دارد.

شیرپوینت مجموعه‌ای از فناوری­ های چند منظوره تحت وب است که بر روی یک ساختار فنی قوی قرار دارد. به صورت پیش فرض رابط کاربری آن مانند مجموعه آفیس است و یکپارچگی بالایی هم با آن دارد. ابزارهای تحت وب شیرپوینت به گونه‌ای است که توسط کاربران غیر فنی هم  قابل استفاده می باشد. این نرم افزار بستر مناسبی برای پورتال های داخلی، مدیریت فایل ها و اسناد، شبکه‌های اجتماعی، اکسترانت، وب سایت ها، جستجوی سازمانی و هوش تجاری است. شیرپوینت همچنین امکان یکپارچه سازی سیستمها، فرآیندها و اتوماسیون گردش کارها را فراهم هم می‌کند. بستر شیرپوینت مستقیما درون وب سرور IIS قرار می‌گیرد.

کیک شش تکه شیرپوینت چیست؟

تیم بازاریابی شیرپوینت 2010 امکاناتی را که ابزارهای نرم افزار شیرپوینت در درون سازمان­ها فراهم می‌کنند را با اصطلاح چرخ شیرپوینت توصیف کردند البته واژه کیک شش تکه اصطلاح بهتری است و بیشتر در ذهن می ماند اما تکه های این کیک شیرپوینتی عبارتند از:

♦ سایت‌ها: سایت­ها یک محیط کاری موضوعی هستند و اولین بار که شیرپوینت پیکربندی می شود، سایت‌ها بدون نیاز به دانش خاصی قابل ایجاد می باشند.

♦ انجمن‌ها: انجمن‌ها مـعمولا حـول مـحور یـک مـوضوع شکل مـی گیرند و بیشتر پیرامون دانش­های و فعالیت‌های مشترک، توسعه می یابند.

♦ محتوا: شیرپوینت امکانی را فراهم می کند تا مدیریت اسناد و آیتم های کاری که نیاز به ذخیره سازی، جستجو، تعامل، مدیریت، مستندسازی، ویرایش، بازیابی و ردیابی را دارند بر اساس توافقات و یا قوانین یک سازمان، وجود داشته باشد.
♦ جستجو: امکان جستجو در انجمن‌ها، افراد و یا سایت­های مرتبط و محتویات بر پایه کلمات کلیدی، پالایش اطلاعات و تحلیل محتوا وجود دارد.

♦ بینش: اطلاعات می توانند در قالبی با موضوعات مفید از هر بخشی در سازمان تولید شود و اینگونه اثربخشی و کارایی آن بیشتر می شود.

♦ ترکیبی: نرم افزار شیرپوینت قابلیت یکپارچه سازی داده ها، اسناد و فرآیندها را بدون نیاز به برنامه نویسی دارد و می تواند برنامه های کاربردی و ترکیبی را با استفاده از این قالبیت به وجود آورد. 

نرم افزار شیرپوینت 2010 و نسخه ­های بعدی آن دارای رابط کاربری ریبون است و مانند مایکروسافت آفیس 2007 است و برای کاربران ویندوز و آفیس دارای ظاهری آشنا می باشد. با این رابط کاربری امکان کار با داده ها، ویرایش صفحات و اضافه کردن امکانات به سایت به آسانی امکان پذیر است. SPD یا شیرپوینت دیزاینر یک ابزار طراحی رایگان وب و ویراشگر HTML می باشد و از مجموعه ابزارهای تحت آفیس است و برای ایجاد و تغییر سایت ها، گردش کارها و صفحات شیرپوینت از آن استفاده می شود.

در تصویر زیر تاریخچه نرم افزار شیرپوینت تا سال 2013 قابل مشاهده است.

 

 

شیرپوینت دارای نسخه های مختلفی می باشد که نسخه پایه آن (Microsoft SharePoint Foundation) زیرساخت فناوری همه سایت های شیرپوینت است. این نسخه برای استفاده درون سازمانی رایگان است، در نسخه های قبلی شیرپوینت نام آن Windows SharePoint Service نام داشت. با استفاده از  نسخه پایه شیرپوینت خیلی راحت و سریع می­توان انواع سایت، لیست، کتابخانه و صفحات را ساخت.

 نسخه بعدی نسخه (Microsoft Search Server Express) است که آن هم رایگان می باشد. نسخه بعدی (Microsoft SharePoint Standard) می باشد، نسخه استاندارد شیرپوینت بر اساس نسخه پایه آن با تغییرات اندک در بخش های اصلی ساخته شده است. نسخه بعدی نسخه سازمانی شیرپوینت (Microsoft SharePoint Enterprise) می باشد این نسخه بر پایه نسخه استاندارد شیرپوینت ساخته شده است و ویژگی­های سازمانی آن با اضافه کردن یک لایسنس مناسب فعال می‌شوند. به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
علیرضا گودرزی علیرضا گودرزی کاردان فناوری اطلاعات سابقه چندین سال فعالیت در زمینه پشتیانی وب سایت، طراحی و گرافیک و تهیه محتوا برای وب سایتها و مقالات پژوهشی را دارم، امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها