درباره تفاوتهای وب سایت و وبلاگ چه می دانید؟

وب سایت و وبلاگ دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند که پس از خواندن تعریف مختصر هر کدام و بیان ویژگی‌های آنها بسیاری از این تفاوتها مشخص می‌شوند. شاید بتوان گفت مهم‌ترین تفاوت وب سایت و وبلاگ، رایگان بودن وبلاگ است. هرچند که امروزه استقبال از وبلاگ و وبلاگ نویسی بسیار کمتر شده است.

بدون شک وبلاگ و وب سایت دارای شباهت های زیادی هستند و از هردو آنها برای انتشار اطلاعات در اینترنت استفاده می‌شود. ولی در واقع آنها هم دارای تفاوت‌هایی با هم هستند که برای درک بهتر این تفاوتها بهتر است تعریفی از هر دو بیان کنیم تا این تفاوتها را بهتر درک کنیم.

وبلاگ

وبلاگ یا بلاگ یک صفحه‌ای در اینترنت است که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و آنها می‌تواند مطالب خود را که معمولا شامل متن، تصویر و موسیقی است در آن قرار دهند و این مطالب اغلب توسط یک نفر به روز می‌شود، و مطالب به ترتیب تاریخ ثبت آنها در وبلاگ برای کاربران نمایش داده می‌شود. وبلاگ از دو کلمه Web و Log شکل گرفته است، Log در اصل به فایلهایی گفته می‌شود که رخ دادها را ثبت میکنند البته به معنی گزارش روزانه نیز می‌باشد. وبلاگ نسبت به وب سایت بسیار ساده‌تر است و بیشتر حاوی خاطرات، آموزشها، عقاید شخصی، شعر و ... میباشد. اولین وب سایت ارائه دهنده خدمات وبلاگ Blogger.com است و وبلاگ نویسی در ایران هم از سال 81 با پرشین بلاگ آغاز شد.

مهم ترین ویژگی که وبلاگ دارد رایگان بودن آن است در کنار این ویژگی، سادگی، امکان آرشیو نوشته، استفاده از موسیقی و تصویر برای انتقال بهتر مفاهیم و عدم نیاز به دانش برنامه نویسی از ویژگیهای دیگر وبلاگ می باشد. هرچند افرادی که دارای کمی دانش برنامه نویسی باشند می توانند وبلاگهایی با قالبهای زیبا و ویژگیهای خاص برای خود بسازند.

معروفترین سرویس دهندگان رایگان وبلاگ که زبان فارسی را پشتیبانی عبارتند از:

ـ بلاگفا www.blogfa.com 

ـ پرشین بلاگ www.persianblog.ir

ـ بلاگر www.blogger.com  

ـ بلاگ اسکای www.blogsky.com

ـ میهن بلاگ www.mihanblog.com 

وب سایت

وب سایت یک صفحه وب است که دارای یک آدرس یونیک می باشد و از پروتکل HTTP برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. یک وب سایت‌ها از فایل‌های مختلفی همچون متن، تصویر، صوت و ویدئو تشکیل شده‌اند که بر روی یک سرور قرار می گیرند و کاربران می توانند از طریق بستر اینترنت به محتواهای موجود در وب سایتها دسترسی پیدا کنند. برای داشتن یک وب سایت نیاز به طراحی سایت، ثبت دامنه یا دومین و داشتن فضایی به عنوان میزبان یا هاست است. که برای همه این موارد شما باید هزینه ای را صرف کنید. بیشتر وب سایت‌ها با یک صفحه اصلی شروع می‌شوند و از طریق لینک‌هایی که در آن صفحه وجود دارد می توان به مطالب دیگر دسترسی سایت پیدا کرد. هدف از طراحی وب سایتها مختلف است، اطلاع رسانی، خبرگزاری، تجاری، آموزشی و  وب سایتهایی که مربوط به ارگانها و سازمانها می باشند.

تفاوت وبلاگ و وب سایت

ـ وب سایتها معمولاً مربوط به شرکت ها، سازمانها و ارگانها می باشد در صورتیکه وبلاگها مربوط به اشخاص است.

ـ  بدون کمترین دانش برنامه نویسی می توان یک وبلاگ را راه اندازی است ولی برای داشتن یک وب سایت باید حداقل دانشی در این زمینه داشت.

ـ داشتن وبلاگ رایگان است ولی راه اندازی یک وب سایت ساده هم هزینه بر است.

ـ وبلاگ ها معمولا حاوی اطلاعات شخصی و دل نوشته ها می باشند ولی وب سایتها بیشتر ارائه دهنده خدمات یا محصولات برای کاربران هستند.

ـ مطالب یک وب سایت به صورت دسته بندی شده در بخشها مختلف ارائه می‌شوند در صورتیکه محتوای وبلاگها در یک صفحه خیلی ساده و با توجه به زمان ثبت قرار می گیرند.

ـ وب سایت ها دارای یک آدرس مشخص می‌باشند درصورتیکه آدرس یک وبلاگ شامل نام وبلاگ است که قبل از نام وب سایت سرویس دهنده آن وبلاگ می آید.

ـ در وبلاگ ها بنرهای تبلیغاتی توسط سرویس دهندگان وبلاگ در صفحه شما نمایش داده می شوند و شما به اجبار باید آنها تحمل کنید در صورتیکه شما در وب سایت آزادانه محتوا و تبلیغات خود را انتخاب می‌کنید.

 ـ شما می‌توانید از اطلاعات وب سایت به طور مرتب و روزانه Back up  تهیه کنید ولی در وبلاگها چون شما از یک سرویس دهنده خدمات دریافت می‌کنید، امنیت شما کمتر است و با هر نوع مشکل سرویس دهنده شما ممکن است داده های خود را از دست بدهید.

ـ مطالب و محتواهای ارائه شده در وب سایتها دارای گفتمان رسمی است در صورتیکه در وبلاگ‌ها گفتمان غیر رسمی وجود دارد.

مطالبی که به آن اشاره شد مهمترین تفاوتهایی بودند که بین وب سایت و وبلاگ وجود داشت، البته در کنار این تفاوتها شباهت های زیادی هم بین وب سایت و وبلاگ وجود دارد اما نکته مهم تر این است که در سالهای اخیر با گسترش شبکه های اجتماعی و فراگیر شدن آنها استقبال از وبلاگ و وبلاگ نویسی کمتر شده و داشتن یک وبلاگ به روز و زیبا در حال تبدیل شدن به یک نوستالژی می باشد. به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
علیرضا گودرزی علیرضا گودرزی کاردان فناوری اطلاعات سابقه چندین سال فعالیت در زمینه پشتیانی وب سایت، طراحی و گرافیک و تهیه محتوا برای وب سایتها و مقالات پژوهشی را دارم، امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
  • S

    soram

    kheylijaleb va xandani bod 0 0

خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها