بخشهایی که هر وب سایت باید داشته باشد

هر وب سایت به توجه به خدمات که ارائه می دهد دارای بخش های مختلفی می باشد اما برخی از بخش ها باید در هر وب سایت استاندارد و کاربرپسندی وجود داشته باشد، مانند لینک به صفحه اصلی، جستجو، تماس با ما و ... در این مقاله به معرفی برخی از بخشها می پردازیم.

وقتی ما به عنوان یک فرد حقیقی یا حقوقی تصمیم به راه اندازی وب سایت می گیریم، تصور زیادی از یک وب سایت و بخش های اصلی آن نداریم هرچند با توجه به خدماتی که هر وب سایت ارائه می دهد باید دارای بخشهای مختلفی باشد اما بخشهایی است که باید در اکثر وب سایت های استاندارد و کاربرپسند وجود داشته باشد در ادامه به معرفی برخی از این بخشها می پردازیم:

ـ لینک به صفحه اصلی

توصیه می شود در تمام صفحات سایت لینک صفحه اصلی سایت یا همانHomepage  وجود داشته باشد، تا این امکان برای کاربر فراهم شود که در هر صفحه ای از سایت بود بتواند به راحتی به صفحه اصلی وب سایت بازگردد.

ـ جستجو

یکی از ابزارهای ضروری برای وب سایت می باشد، مخصوصا اگر شما داری وب سایتی با محتوای زیاد و روتین هستید، مثلا بخش خبر در وب سایت خود دارید. وجود ابزار جستجو سبب می شود که کاربر به راحتی و بدون کمترین صرف وقت مطلب مورد نظر خود را پیدا کند، حتی توصیه می شود اگر مطالب وب سایت براساس موضوعات خاص دسته‌ندی شده‌اند، برای کاربر امکان جستجو پیشرفته را قرار دهید تا نتیجه جستجو سریع‌تر و دقیق‌تر باشد.

ـ منوهای دسته‌بندی شده

باید برای مطالب مرتبط خود دسته‌بندی داشته باشید مثلا اگر قصد دارید یک وب سایت ورزشی داشته باشید می‌توانید بر اساس نوع رشته‌های ورزشی دسته‌بندی به وجود آورید تا مطالب مربوط به هر رشته در بخش خودش قرار گیرد و کاربر به راحتی به موضوع مورد نظرش دسترسی پیدا کند.

ـ تماس با ما

داشتن این صفحه برای اکثر وب سایت ها الزامی است مخصوصا اگر شما ارائه دهنده خدماتی به کاربران خود هستید باید صفحه‌ای به این نام در وب سایت خود ایجاد کرده و اطلاعات تماس خود را مانند تلفن، ایمیل، آدرس  را در این صفحه قرار دهید.

ـ آمار کاربران آنلاین و بازدیدکنندگان

بهتر است در وب سایت خود از آمارگیر استفاده کنید و اطلاعات مربوط به آن را در قسمتی از وب سایت نمایش دهید. اگر وب سایت شما عضو دارد به همراه آمار مربوط به تعداد بازدید روزانه و کلی سایت، آمار کاربران آنلاین را هم نمایش دهید، کاربری که برای اولین بار به وب سایت شما مراجعه کرده است دیدن آمار بالای بازدیدکنندگان و کاربران بسیار مهم است و سبب ایجاد اعتماد به وب سایت شما و مطالب آن می شود.

ـ درباره ما

بهتر است در این صفحه اطلاعات صحیح و درستی از خود، سابقه و حیطه فعالیت شرکت یا موسسه خود ارائه دهید تا کاربران با شما بیشتر آشنا شوند.

ـ ابزار به اشتراک گذاری

با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و تاثیر زیادی که آنها در افزایش کاربران یک وب سایت و در نتیجه بالا رفتن رتبه سایت دارند، وجود یک برای ابزار به اشتراک گذاشتن مطالب در شبکه های اجتماعی فوق العاده مهم است.

ـ عضویت

اگر شما دارای وب سایتی هستید که خدماتی را به کاربران ارائه می دهید یا محصولی را به آنها می فروشید بهتر است در وب سایت خود بخشی را برای عضویت داشته باشید، تا بتوانید اطلاعات بیشتری از کاربران خود دریافت کرده و آنها را از محصولات و خدمات جدید خود مطلع سازید.به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
علیرضا گودرزی علیرضا گودرزی کاردان فناوری اطلاعات سابقه چندین سال فعالیت در زمینه پشتیانی وب سایت، طراحی و گرافیک و تهیه محتوا برای وب سایتها و مقالات پژوهشی را دارم، امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها