باشگاه مشتریان چیست وانواع آن کدام است ؟

در بازریابی علاوه بر جذب مشتری جدید ، باید به حفظ و گسترش ارتباط با آنها اهمیت بیشتری داد. باشگاه مشتریان یکی از چندین روشی است که می توان به منظور ارتباط با مشتریان استفاده کرد. این باشگاه توسط یک سازمان، برای ترغیب مشتریان به فعالیت بیشتر، افزایش وفاداری و همینطور جمع آوری اطلاعات از آنها ایجاد می شود .

یک باشگاه مشتری باید یک محیط صمیمی داشته باشد تا بتواند مشتریان را دور هم جمع کرده و ضمن معرفی اجناس و محصولات خود ، با ارائه خدمات جدید ، آنها را به خرید بیشتر تشویق کند. مشتریان باید در ازای خرید ، یک سری امتیازاتی را دریافت کنند مثلا مزایایی از قبیل کارت های خرید ، تخفیف و .... تا به فعالیت بیشتر ترغیب شوند و رضایت مشتریان نسبت به سازمان شما بیشتر شود.

یک شرکت موفق علاوه بر رضایت مندی مشتریان فعلی باید در جهت جذب مشتریان بیشتر از طریق سرویس های جدید و متفاوت اقدام کند .

روش باشگاه مشتریان تحلیل رفتاری مشتریان و سوق دادن آنها از طریق پاداش به شیوه شرطی به سوی بنگاه های اقتصادی می باشد .

باشگاه مشتریان به دو دسته باز و بسته ( محدود ) تقسیم می شوند :

  • باشگاه باز : برای عضویت در این باشگاه نیاز به شرایط و هزینه نیست. برای سازمان هایی که به عضو نیاز دارند مناسب است و اغلب تمامی اعضا از تمامی امکانات می توانند استفاده کنند .
  • باشگاه بسته ( محدود ) : در این باشگاه افرادی که تمایل دارند عضو شوند باید حق عضویت بپردازند و فرم مورد نیاز را کامل کنند.

در هر دو باشگاه می توان اطلاعاتی درباره مشتریان بدست آورد تا از آن بتوان برای برنامه ریزی در آینده استفاده کرد. در واقع برای بدست آوردن یک مشتری باید یک تصویر از آن وجود داشته باشد

در باشگاه مشتری باید تمام اطلاعات مشتریان از قبیل سن ، جنسیت ، تلفن تماس و ایمیل را طبقه بندی کرده و یک بانک اطلاعاتی ایجاد کنید . برای مثال می توان گفت : از طریق این بانک اطلاعاتی می توان متوجه این شد که برای چه جنسیت و چه رده های سنی، چه محصولاتی را باید ارائه داد و اینکه هر شخص چه خدماتی را می پسندد ، سپس این خدمات را ارائه کرده و با این کار فروش بیشتر و هزینه تبلیغات کمتر میشود .

هدف یک باشگاه مشتری تبدیل مشتریان بالفعل به مشتریان دائمی و همیشگی می باشد، به طوری که سایر برندها در حوزه کسب و کار مشابه نتوانند به راحتی تمایل مشتری را به مصرف کالاهای خود برانگیزانند . به مطلب ارائه شده امتیاز بدهید


منبع : www.ibazaryabi.com

Arun
غزاله شریفی لیسانس برنامه نویسی تحت وب، دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و فن آوری ، مترجم و نویسنده مقالات کارناوب

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها