تفاوت میان ASP.NET و PHP

در این مقاله به بررسی تفاوت میان دو زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت میپردازیم. تمامی نقاط قوت و ضعف هریک از این زبان ها در این مقاله بیان خواهد شد.شما میتوانید با بررسی دقیق این نکات به این نکته پی ببرید که استفاده از کدام یک از این زبان ها برای شما مفیدتر خواهد بود.

 

تفاوت میان ASP.NET و PHP

1.    ASP.net  یک تکنولوژی برنامه نویسی وب با استفاده از .net است که با استفاده از زبان های #c#   j#  f#   و vb.net  نوشته میشود.
PHP       یک زبان متن باز است و توسط زبان های دیگر قابل گسترش نیست.
۲. ASP.net  توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است و وابستگی شدیدی به این شرکت دارد.به طوریکه تنها روی محصولات ارائه شده توسط این شرکت قابل اجرا است.به طور مثال فقط روی وب سرور IIS و هاست های ویندوزی و پایگاه داده SQL server  قابل اجرا هستند.همچنین ASP.net فقط روی برنامه Microsoft Visual Studio نوشته میشود و روی پلتفرم های دیگر قابل اجرا نیست.زمانی که میخواهید برنامه ای بنویسید که به برنامه های ویندوز وابسته است (به طور مثال از access درآن استفاده میشود) از این زبان استفاده کنید.
PHP  تحت هیچ تکنولوژی مادری نیست به هیچ پلتفرمی وابسته نیست و آن را میتوان روی هر سیستم عاملی اجرا کرد.همچنین PHP روی پلتفرم خاصی نوشته نمیشود و آن را میتوان حتی روی notpad نیز نوشت.روی همه سیستم عامل ها اجرا میشود و از پایگاه داده هایی مثل MY SQL ,ORACLE,MS SQL استفاده میکند.
۳. کدهای ASP.net بیشتر و پیچیده تر است پس زمان کلی برنامه نویسی افزایش میابد.از این زبان برای پروژه های بزرگ و پیچیده استفاده میشود.
کدهای PHP ساده وقابل فهم هستند و از آنها در پروژه های کوچک استفاده میشود.
۴. از لحاظ هزینه ها ASP.net  زبانی گران محسوب میشود زیرا تمامی سیستم ها و پلتفرم ها و حتی وب سرورهایی که استفاده میکند دارای هزینه های زیادی هستند.اما چون درایران قانون کپی رایت رعایت نمیشود این زبان هزینه ای دربر ندارد و رایگان محسوب میشود.
زبان PHP یک زبان کاملا رایگان است و حتی هزینه های هاست و ابزارهای مورداستفاده آن نیز رایگان محسوب میشود.از طرفی سرور لینوکسی که این زبان از آن استفاده میکند نسبت به سرور ویندوزی هزینه بسیار کمی دارد.
۵. از نظر سرعت به نظر میرسد ASP.net سریع تر باشد به این دلیل که کدهای این زبان در سمت سرور تفسیر میشوند و سرور در زمان اجرا روی کدها وقت نمیگذارد پس برنامه سریع اجرا میشود.
در PHP کدها در زمان اجرا تفسیر میشوند.به همین دلیل زمان بیشتری برای کامپایل آن لازم است.
۶. ASP.net  به طور پیش فرض برای امنیت تکنیک های پیچیده ای دارد و به نظر میرسد امنیت بالایی هم داشته باشد.
 عده ای معتقدند چون PHP زبانی کد باز است امنیت بالاتری دارد اما در این مورد باید دانست که اینگونه زبان ها شاید حتی بیشتر مورد حمله قرار گیرند.اما عده هم اعتقاد دارند PHP راه های زیادی برای بالابردن امنیت دارند.

۷. PHP نسبت به ASP.net  عمومیت بیشتری دارد و اسکریپت های رایگان آن به وفور یافت میشود و cmsها و فریم ورک ها به همین زبان نوشته میشوند.
باید به این نکته توجه داشته باشیم که این دو زبان ممکن است از جوانب زیادی باهم متفاوت باشند اما هرکاری که توسط ASP.net  بشود انجام داد دقیق با PHP  نیز قابل اجراست.البته در بعضی موارد گفته میشود PHP کتابخانه کاملی نیست اما از نظر function چیزی کم ندارد. 

 به مطلب ارائه شده امتیاز بدهیدArun
خانم ستاری کاراموز و نویسنده مطالب در مجموعه طراحی سایت کارناوب هستم ، سعی می کنم مطالب آموزشی در رابطه با طراحی سایت در اختیارتون قرار بدم .

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها
پروژه های در حال انجام

فروش بلیط هواپیما راه به راه

(0%)


وب سایت ساختمانی دوغآب

(20%)


طراحی سایت گروه رویش

(25%)


صنعت وار

(50%)


سردخانه شهروند

(50%)


سئوی سایت بانه کالا

(50%)


شبکه اجتماعی کافه چه

(60%)


فروشگاه اینترنتی زرجام

(60%)


گروه هنر عمران

(60%)


طراحی سایت وکیل

(60%)


طراحی سایت سوله املاک

(70%)


اپلیکیشن IOS کارناوب

(80%)


وکیل امیر رئیسیان

(90%)


اپلیکیشن سفر باتو

(90%)


فروشگاه اینترنتی ایران نیاز

(90%)


فروشگاه و اپلیکیشن هپی مپی

(90%)


بـاغ ویـلای پرند

(95%)