رازهای شکست کسب و کارها در ایران (بخش اول)

اگر قصد داشته باشید که استارتاپی راه اندازی کنید نیاز دارید تا از تجربیات دیگر استارتاپ ها استفاده کنید تا همان اشتباهاتی که آنها مرتکب شده اند را شما انجام ندهید، ما تمامی این تجربیات را در دو بخش برای شما جمع آوری کرده ایم که میتوانید به مطالعه ی بخش اول در این مقاله بپردازید.

 

آیا تا به حال اصطلاح “ Statrtups Post-mortems “  یا  “ پس از مرگ نویسی استارتاپ ها " را شنیده اید ؟

 

بعضی از مدیران استارتاپ ها بعد از اینکه استارتاپ آنها با شکست مواجه میشود، تجربیات و دلایل شکست استارتاپ خود را مینویسند و در اختیار دیگران قرار می دهند تا بنیانگذاران و یا  موسسان دیگر این اشتباهات را تکرار نکنند. اصطلاحا به این کار " پس از مرگ نویسی استارتاپ ها " گفته میشود.

اما دلایل شکست استارتاپ ها چیست؟ و به عنوان یک مدیر و بنیانگذار اگر قصد راه اندازی یک استارتاپ را داشته باشید باید به چه شکل عمل کنید تا شما هم، به پس از مرگ نویسی استارتاپ خود دچار نشوید؟

در ادامه به بررسی دلایل شکست استارتاپ ها می پردازیم...

 

وب سایت CB Insights با بررسی تمامی پس از مرگ نویسی های استارتاپ ها عمده ترین دلایل شکست آنها را بیان کرده است که شامل 20 مورد میشود.

 

1. عدم نیاز بازار به محصول

استیو جابز گفته بود : " گاهی اوقات مردم نمی دانند چه چیزی را میخواهند تا وقتی که شما آن را به آنها نشان دهید " .

مفهوم این جمله چیست؟

مفهوم این جمله استیو جابز که مردم نمی دانند چه میخواهند تا زمانی که شما آن را به آنها نشان دهید این است که شما خودتان باید نیاز را برای مردم ایجاد کنید و بعد از ایجاد کردن نیاز به تحقیق در رابطه با آن بپردازید تا ببینید تا چه میزان از آن استقبال می کنند.

اما برای ایجاد نیاز، برای مردم باید ذهن خلاق داشته باشید تا بتوانید ایده پردازی کنید و نیاز را ایجاد کنید، این جمله شاید برای شما قابل درک نباشد و از خود بپرسید که چرا بجای بررسی نیازهای مردم باید نیاز را برای آنها ایجاد کرد؟ با یک مثال میتوانید به راحتی آن را درک کنید.

برای مثال، استارتاپ اسنپ را در نظر بگیرید قبل از این استارتاپ اگر به ماشین نیاز داشتید باید با آژانس تماس میگرفتید و یا از تاکسی استفاده میکردید، اما اگر شماره آژانس را نداشتید و یا نمیتوانستید تاکسی بگیرید چطور؟ و مهم تر از همه هزینه ای که باید به آژانس پرداخت می کردید.

استارتاپ اسنپ چندین نیاز را برای مردم ایجاد کرد که هزینه ی پایین، سفر مطمئن و مهم تر از همه دسترسی آسان در هر زمان به آن از این دسته می باشند.

بنابراین از اولین عامل شکست 42 درصد استارتاپ ها نتیجه میگیریم که باید با داشتن ذهنی خلاق ایده بدهیم تا با ایده خود بتوانیم نیاز را برای مردم ایجاد کنیم سپس میزان استقبال مردم از محصول خود را با توجه به شرایط مالی، اجتماعی و مهم تر از همه بازه های سنی مخاطبانمان بسنجیم پس از آن درصورتی که شرایط و تحقیقات بدست آمده راضی کننده بود به تولید کردن محصولمان بپردازیم.

 

 

2. اتمام نقدینگی

دومین دلیلی که باعث شکست 29 درصد از استارتاپ ها شده است ، اتمام نقدینگی می باشد. اکثر مدیران و بنیانگذاران استارتاپ ها تنها دلیل شکست استارتاپ خود را اتمام نقدینگی می دانند درصورتی که این مسئله به تنهایی نمیتواند باعث شکست یک استارتاپ شود. تمامی مشکلات از جایی نشات می گیرند. البته مسئله ی اتمام نقدینگی نیز از مسائلی مانند ناتوانی مدیر در جذب سرمایه و خرج کردن های بیهوده نشات می گیرد.

استیو هوگن، مالک استارتاپ اینترنتی است که به شرکتها و سرمایه گذاران برای بهبود کسب و کارشان مشاوره می دهد، او میگوید: تمام شدن نقدینگی باعث شکست استارتاپ نمیشود، بلکه تنها نشانه ای از یک مشکل دیگر است.

 

 

3. تشکیل تیم اشتباه

سومین دلیلی که باعث شکست 23 درصد از استارتاپ ها شده است ، تشکیل تیم اشتباه می باشد. استارتاپ هایی هستند که تنها توسط یک نفر راه اندازی میشوند ، احتمال شکست اینگونه استارتاپ ها خیلی بیشتر از احتمال شکست استارتاپ هایی است که توسط بیش از یک نفر و یا دو نفر راه اندازی میشوند. البته احتمال شکست استارتاپ هایی که بیش از یک نفر بنیانگذار دارند درصورتی که یکی از بنیانگذاران، شرکاء و مدیران شرکت را ترک کند وجود دارد.

 

 

4. مغلوب شدن

 زمانی که استارتاپی را راه اندازی میکنید باید بدانید که این تنها شما نیستید که ایده ای را مطرح و حالا بر روی آن سرمایه گذاری کرده اید، استارتاپ های زیادی هستند که در حال فعالیت هستند بنابراین باید کاملا درمورد رقبایتان تحقیق کنید و کار، مزایا و معایب آنها را به خوبی بشناسید تا مانند آن 19 درصد استارتاپ شکست خورده، به طور ناگهانی مغلوب نشوید.

 

 

5. قیمت گذاری اشتباه بر روی محصولات

پنجمین دلیلی که باعث شکست 18 درصد از استارتاپ ها شده است ، قیمت گذاری اشتباه بر روی محصولات است. قیمت گذاری محصولات یک هنر است، هنری که میتواند موجب موفقیت و یا شکست یک استارتاپ شود، قیمت گذاری محصولات در استارتاپ های شکست خورده به این شکل بوده است که یا قیمت گذاری محصولات خیلی پایین تر از هزینه های شرکت با طرز فکر غلط " راهی برای فروش بیشتر " و یا خیلی بالاتر از هزینه های شرکت با طرز فکر غلط " راهی برای افزایش سود دهی بیشتر " بوده است.

 

 

6.  ارائه محصول ضعیف

ششمین دلیلی که باعث شکست 17 درصد از استارتاپ ها شده است، ارائه محصول ضعیف است. بدترین اتفاق در یک استارتاپ نادیده گرفتن نیازها و خواسته های مشتریان و تولید محصولی ضعیف می باشد چراکه شما تنها با برطرف کردن نیازها و خواسته های مشتریان میتوانید اعتماد آنها را نسبت به استارتاپ و برند خود جذب کنید. بنابراین به معیارهای تولید محصول مانند : تولید محصول براساس نیاز کاربر، طراحی گرافیکی خاص و منحصر به فرد و ... که برای رقیب شما مهم است و آنها را انجام می دهد توجه کنید تا یک level بالاتر از آن را انجام دهید که درنتیجه مشتریان را به سمت استارتاپ ، شرکت و یا برند خود بکشانید.

 

7. نداشتن مدل کسب و کار مشخص

هفتمین دلیلی که باز هم باعث شکست 17 درصد از استارتاپ ها شده است، نداشتن مدل کسب و کار مشخص است.کسب و کار باید براساس نوعی برنامه و استراتژی خاصی ایجاد و اجرا شود بنابراین هر استارتاپی باید متناسب با خدماتی که به مشتریان خود ارائه می دهد یک مدل کسب و کار برای خود داشته باشد و طبق همان مدل ، کسب و کار خود را دنبال کند برای مثال یک استارتاپ میتواند براساس مدل های کسب و کار Brokerage  ، Advertising  و یا Infomediary   باشد.

 

 

8. ضعف بازاریابی

هشتمین دلیلی که باعث شکست 14 درصد از استارتاپ ها شده است ، ضعف بازاریابی می باشد. دانستن اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و اینکه چگونه باید نظر آنها را به خود جلب کنید یکی از اصول بازاریابی است ، چون بی توجهی به این اصل باعث شکست چندی از استارتاپ ها شده است. مخاطبانتان را بشناسید و با توجه به سلایقی که دارند سعی کنید محصولی تولید کنید و نظر آنها را به خودتان جلب کنید.

 

9. نادیده گرفتن مشتری ها

نهمین دلیلی که باعث شکست 14 درصد از استارتاپ ها شده است ، نادیده گرفتن مشتری ها می باشد. بعد از تولید محصول باید درمورد بازخورد مشتری تحقیق کنید، نظرسنجی درمورد محصول تولید شده یکی از بهترین راه ها برای متوجه شدن بازخورد مشتری است، براحتی میتوانید بفهمید که آیا مشتری از محصول راضی است یا خیر. اما درصورتی که بی توجهی نشان دهید و بازخوردی از کاربرانتان دریافت نکنید استارتاپتان را با دست خودتان کشته اید.

 

 

ادامه ی این مقاله را در لینک زیر دنبال کنید...


رازهای شکست کسب و کارها در ایران (بخش دوم)


 به مطلب ارائه شده امتیاز بدهید


منبع : CB Insights

Arun
غزاله شریفی لیسانس برنامه نویسی تحت وب، دارای مدرک تخصصی زبان فنی کامپیوتر ، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و فن آوری ، مترجم و نویسنده مقالات کارناوب

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.
  • M

    Mahnaz

    سلام مطالبتون عالی بود. موفق باشین 2 0

خدمات طراحی سایت
مقالات طراحی وب سایت
نظر سنجی

هیچ نظر سنجی وجود ندارد
نمایش نتیجه ها