رباتی که میتواند برای شما تاکسی بگیرد، موسیقی پخش کند و ...

 

حتما تاکنون تصور کرده اید که روزی یک کامپیوتر بتواند به تمامی سوالات و درخواست های شما پاسخ بدهد. ماجرایی که سالها پیش موضوع فیلمهای علمی تخیلی بود، حالا به واقعیت پیوسته است. فناوری به شما اجازه می دهد در هتلی در استکهلمِ سوئد با یک سامانه رُباتیک گفتگو کنید.
توماس ژورسینگ عضو یک وبسایت فناوری سوئدی در این باره می گوید: «در حال حاضر، سامانه شناسایی صدا یکی از مسائل مطرح روز است. ترکیب آن با شبکه عصبی و هوش مصنوعی، گفتگو با کامپیوتر را در عمل ممکن می کند. رویدادی که مدتها منتظر آن بوده ایم حالا شدنی است.»

ربات الکسا سخنگو

ربات خانگی «آلِکسا» که در یک هتل در استکهلم به کار گرفته شده، می تواند برای شما تاکسی بگیرد، موسیقی پخش کند، چراغها را روشن و خاموش کند و اطلاعاتی درباره هواشناسی و رستورانهای محل در اختیارتان بگذارد.

ژورسینگ می افزاید: «همه ما آرزوی آن کامپیوتر بزرگ را داریم، اختراع بزرگی که بناست به همه سوالات شما جواب بدهد. برای همین این فناوریهای کوچک مفید اند. مثلا در هتل ها، یا اگر بخواهید دوچرخه اجاره کنید، می توانید خودتان این کار را بکنید و نیازی به صحبت کردن با یک فرد دیگر ندارید می توانید کارهای اداری جزئی را با این رُبات هوشمند انجام بدهید.»

این رباتِ مهمانپذیر بخشی از یک پروژه بزرگتر است به نام «اینترنتِ اشیا» (Internet of Things) که هدفش داشتن خانه ایست که تمامی اشیا آن با هم ارتباط برقرار کنند. براساس آمار موسسه پژوهشی گارتنر ۶.۴ میلیارد شئی متصل به اینترنت در سال ۲۰۱۶ در جهان به کار گرفته شده اند، شماری که نسبت به سال پیش ۳۰ درصد افزایش داشته است.

منبع: tnews

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش نظرات مطرح نمایید.

نظر سنجی

بهترین سرویس آمار بازدیدکنندگان کدام است ؟(120رای )


نمایش نتیجه ها